v decembrovom Lekárniku 12/2018, Ročník XXIII. v rubrike polemika sú uverejnené vyjadrenia prezidenta ADL k návrhu o revízii úhrad liekov.
Lekárnik číslo 12, december 2018
„Mohlo by prijatie návrhu ZP Dôvera ministerkou zdravotníctva v konaní o revízii úhrad liekov viesť k odchodu niektorých výrobcov liekov a produktov zo Slovenska?“
v septembrovom Lekárniku 09/2018 na strane 7 až 13, Ročník XXIII. v rubrike polemika spracovatelia Mgr. Ing. Denisa Ižová a Mgr. Alexandra Pechová sa pýtali na otázky ohľadom overenia originality liekov.
Lekárnik číslo 09, september 2018
Overovanie
originality liekov – viete, čo vás čaká? (formát neznámy, veľkosť
1,6 MB)
v septembrovom Lekárniku 09/2018 na strane 25, Ročník XXIII. uviedol zdroj Lekárnik odborno – informačný mesačník pre lekárnikov č. 9/2018 správy z ÚPLS SR, kde na otázky odpovedá PharmDr. Beata Valocká z Únie poskytovateľov lekárenskej starostlivosti SR.
Lekárnik číslo 09, september 2018
Overovanie originality liekov – prečo v lekárňach? (formát PDF, veľkosť 288,9 kB)
v augustovom Lekárniku 08/2018 na strane 12, Ročník XXIII. uviedol zdroj UNIPHARMA – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť správy z ÚPLS SR, kde na otázky odpovedá PharmDr. Beata Valocká z Únie poskytovateľov lekárenskej starostlivosti SR.
Lekárnik číslo 08, august 2018
Odborné výkony
farmaceuta – správy z ÚPLS SR (formát PDF, veľkosť 96,6 kB)
18. augusta 2018 v denníku SME na druhej strane v sekcii Spravodajstvo Ján Krempaský uviedol v článku, že dvadsať rokov sa nesprávne vykazovala spotreba liekov. Pacienti za ne zrejme platili viac, ako by mali. Na určovanie liekovej politiky štátu by sa mali používať dáta o spotrebe liekov…
17. augusta 2018 na internetovej stránke www.domov.sme.sk autor Ján Krempaský v Sekcii Domov zverejnil príspevok Pre štatistickú chybu mohli pacienti viac doplácať na lieky, myslia si experti.
Slovensko 20 rokov vykazovalo vyššiu spotrebu liekov, než malo. Skutočnosť, že Slovensko dve desaťročia vykazovalo do štatistík OECD vyššiu spotrebu liekov, ako v skutočnosti malo, sa…
13. marca 2018 v rozhlase RTVS o 14:48 odznel krátky rozhovor Ľubomíry Goljerovej s prezidentom Asociácie dodávateľov liekov Kolomanom Gachallalom Rexsport je späť…
30. októbra 2017 o 14:55 agentúra TASR zverejnila správu Najstaršia zdravotnícka asociácia na Slovensku – ADL oslavuje 25 rokov…
9. októbra 2017 o 16:20 v Rádiu Slovensko odznel príspevok Emergentný systém s novými pravidlami
14. septembra 2017 bolo zverejnené na strane 2 v sekcii Aktuálne oznámenie v Zdravotníckych novinách č. 32/2017Zaradenie o Konferencii Slovenské zdravotníctvo 2017, ktorá sa bude konať dňa 21. septembra 2017, HOTEL SAFFRON, Aké bolo a ešte bude slovenské zdravotníctvo v roku 2017?
Na konferencii sa zúčastní aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
Tak ako každý rok, aj tento organizujú Zdravotnícke noviny spoločne s Hospodárskymi novinami konferenciu Slovenské zdravotníctvo, tentoraz s koncovkou 2017.
23. júla 2017 televízia Markíza odvysielala v hlavných Televíznych novinách o 19-tej v správach z domova príspevok redaktorky Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej k novým pravidlám pre lieky: „Liekov, ktoré sú pridrahé na to, aby sa predpisovali bežne, je na našom trhu veľa. O tom, či ich pacienti dostanú, rozhoduje poisťovňa. Ministerstvo zdravotníctva to teraz chce zmeniť.“
13. júla 2017 v týždenníku TREND č. 28/2017 na stranách 28 a 29 v sekcii Ekonomika – Zdravotníctvo autorka Mária Hunková, že Rezort zdravotníctva prišiel s dôležitou novelou o úhrade liekov. Zmeny predkladá na pripomienkovanie v čase dovoleniek.
13. júla 2017 na www.etrend.sk – eTREND redaktorka Mária Hunková zverejnila článok v sekcii Ekonomika s názvom Drucker chystá radikálne zmeny. Na drahé lieky majú doplácať farma-firmy
12. júla 2017 v denníku Pravda na strane 4 v sekcii Slovensko autorka Zlatica Beňová zverejnila, že aj keď sa rezort zdravotníctva snaží rozptýliť obavy, že nové pravidlá sťažia prístup k liečbe ťažkých chorôb modernými liekmi, pacientske organizácie sú znepokojené. Podľa návrhu ministerstva sa budú na financovaní niektorých drahých liekov totiž podieľať aj nemocnice, ambulancie a výrobcovia. Nikto z nich však s takou možnosťou vo svojich rozpočtoch nepočítal.
12. júla 2017 v denníku Pravda na www.pravda.sk v sekcii Spravodajstvo zverejnili
článok Zlatice Beňovej
Pacienti
majú obavy zo straty moderných liekov
8. júla 2017 denník Pravda č. 156/2017 na stranách 2 a 3 Zlatica Beňová v sekcii správy uviedla v svojom článku, že pacienti môžu stratiť možnosť liečiť sa niektorými modernými a drahými liekmi, ktoré sa používajú pri ťažkých chorobách. Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo nastaviť nové pravidlá, nad ktorými lekári krútia hlavou. Rezort chce, aby časť z ceny liečby zaplatili nemocnice, ambulancie aj výrobcovia. Pacienti sa obávajú, že za takýchto podmienok im liek nikto nepredpíše, otázne bude, či ich vôbec firmy dovezú na náš trh. Mohlo by sa to týkať stovák liekov, ktorých cena sa pohybuje nad tisíc eur.
7. júla 2017 v Trende redaktorka Mária
Hunková zverejnila článok v sekcii Ekonomika s názvom
Výrobcovia
liekov a zdravotné poisťovne by mohli utajovať
cenové dohody
13. júna 2017 v novinách Plus jeden deň č. 135 na strane 15 v rubrike Zdravie zverejnili: Dodávatelia liekov sa sťažujú, že nový systém im poriadne predražil distribúciu.
12. júna 2017 Prešovský večerník na strane 2 v Spravodajstve zverejnil, že nedostatok liekov v našich lekárňach je nateraz zažehnaný, no hneď sa vynoril ďalší problém. Ich dodávatelia sa sťažujú, že nový systém im poriadne predražil distribúciu. Hrozí, že si to opäť odskáču pacienti a budeme za lieky platiť viac?
9. júna 2017 na web stránke pluska.sk v rubrike Rady a tipy bol zverejnený článok k distribúcii liekov pod názvom Zaplatíme v lekárni viac? Liekov už máme dosť, no ich dovoz zdražel!
8. júna 2017 v Zdravotníckych novinách č. 23/2017 na strane 6 v rubrike Názory je príspevok Martina Kultana pod názovom Dvakrát mimo.
8. júna 2017 Zdravotnícke noviny č. 23/2017 na titulnej strane a strane 4 zverejnili rozhovor Jany Andelovej s RNDr. Jozefom Pospíšilom pod názvom Obraty sa dočasne znížili, ale lieky sa dostanú k pacientom.
1. júna 2017 na web stránke www.poistovne.sk agentúra SITA zverejnila článok: Emergentný systém výrazne predražil distribúciu liekov, upozorňujú dodávatelia
1. júna 2016 v Zdravotníckych novinách č 22/2017 na strane 6, PharmDr. Koloman Gachall v rubrike Názory uviedol článok na tému výrazného predraženia distribúcie liekov Emergentným systémom.
31. mája 2017 agentúra TASR na domov.sme.sk zverejnila, že Dodávatelia liekov sa sťažujú, rýchle vydávanie má dodávky predražovať.
31. mája 2017 v hlavných správach z domova agentúra TASR zverejnila, že Emergentný systém predražil podľa ADL distribúciu liekov, Ministerstvo zdravotníctva radí zmenu logistiky.
30. mája 2017 v televíznom spravodajstve RTVS o 19-tej v správach z domova odznel príspevok Ivety Gombošovej: Lieky sú dostupnejšie, ich dovoz však zdražel
Bratislava 25. mája (TASR-OTS) – Zavedenie emergentného systému (ES) do praxe výrazne predražilo distribúciu liekov na Slovensku. Vyplýva to z analýzy, ktorú zrealizovala Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL). Z dát poskytnutých jednotlivými členmi asociácie vyplynulo, že len približne 0,5 ‰ liekov z celkového objemu objednávok bolo v sledovanom období, t. j. od 1.4.2017, riešených v rámci špeciálneho, emergentného systému.
teraz.sk; 09.05.2017; TASR; Zaradenie: Slovensko
Výrobcovia či distribútori by nemuseli zakaždým dostať vysokú pokutu za nedodanie lieku na recept pre pacienta do 48 hodín. Vyplýva to z vyjadrení Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Rezort upozorňuje, že na výpadky sa neplánuje pozerať paušálne, ale chce ich „posudzovať zodpovedne“.
Slovenská lekárnická komora: Pre emergentný systém uvažujú niektorí o vyradení liekov z kategorizácie
4. mája 2017 vo webových novinách – hlavnespravy.sk agentúra TASR/HSP v sekcii Z domova uverejnila správu, že pre sankcie avizujú možnosť podania žiadosti o vyradenie viacerých liekov z kategorizácie.
4. mája 2017 v Zdravotníckych novinách č. 18/2017 na Titulnej strane a v sekcii Aktuálne je uverejnený článok Prídeme vďaka emergentnému systému o kategorizované lieky?
Po zavedení novej legislatívy od 1. januára 2017 výrazne narástol počet žiadostí o vyradenie lieku z kategorizačného zoznamu…
4. mája 2017 v Zdravotníckych novinách č. 18/2017 v sekcii Aktuálne zverejnili článok o presídlení Európskej liekovej agentúry v Londýne.
O inštitúciu sa hlási ešte šesť krajín
Európska lieková agentúra v Londýne sa kvôli brexitu musí presídliť do iného štátu EÚ. Prejavilo o ňu záujem viacero krajín vrátane Slovenska. Budeme súperiť s Dánskom, Írskom, Nemeckom, so Španielskom, Švédskom a s Talianskom.
3. apríla v novinách Pravda č. 78/2017 na titulnej strane redaktorka Zlatica Beňová napísala – Do dvoch dní musí mať svoj liek každý pacient. Pod hrozbou vysokých pokút to musia od apríla zabezpečiť výrobcovia. Tí s novou povinnosťou nie sú spokojní a s ministerstvom zdravotníctva chcú o nej rokovať. …
1. apríla 2017 viacero médii v svojich článkoch uviedlo, že za nedodržanie lehoty dodania lieku pacientovi hrozia vysoké pokuty.
BRATISLAVA – Za nedodanie liekov na recept budú po novom hroziť vysoké sankcie. V sobotu vstúpila do účinnosti časť novely zákona o liekoch, ktorá prináša tzv. emergentný systém. V rámci neho sa má pacient k lieku dostať do 48 hodín. Systém nahlasovania už funguje.
Emergentný systém zabezpečuje povinnosť vydať liek do 48 hodín.
31. marca 2017 v rozhovore pre hospodárske noviny minister Drucker konštatuje, že namiesto 100 liekov chýbajú len dva.
Od zajtra vstupuje do platnosti zákon, podľa ktorého musí lekáreň pacientovi zabezpečiť liek do 48 hodín.
dňa 23. marca 2017 v Hospodárskych novinách č. 58/2017 na stranách 4 a 5 v sekcii Lídri farmácie na Slovensku bol zverejnený článok Máme nový zákon o liekoch. Budú lieky dostupnejšie?
23. februára 2017 v Zdravotníckych novinách č. 8 na titulnej strane a strane tri je zverejnený článok o zmena v zákone, ktorá zasiahla distribučné spoločnosti.
V časopise Lekárnik 01/2016 v rubrike aktuálne na strane č. 14 až 17 je uverejnený článok Novela zákona o liekoch môže v praxi naraziť aj na problémy z Workshopu, ktorý sa sa uskutočnil 6. decembra 2016 v Bratislave.
30. januára 2017 v Hospodárskych novinách č. 20/2017 na strane 3 v sekcii SPRAVODAJSTVO Zuzana Matuščáková zverejnila, že podľa niektorých odhadov sa môže trh prepadnúť až o 300 miliónov.
Bratislava – Až miliónová pokuta je pre farmafirmy dostatočným varovaním, aby sa lieky nevyvážali do zahraničia na úkor pacienta. Distribútori nemajú ani dnes úplný zákaz exportu farmaceutík, ale pre každý obchod musia mať súhlas držiteľa licencie či výrobcu. Ten má zabezpečiť účelnú kontrolu a povie, či vývoz neohrozí Slovákov. Ak zlyhá, nasleduje vysoká sankcia. Nové pravidlá sú potrebné, pretože firmám sa vo všeobecnosti lieky oplatí vyvážať, vďaka referencovaniu máme jedny z najnižších cien v Európskej únii. „Pokiaľ sa lieky dostanú k pacientom, nebránime, aby sa s nimi obchodovalo,“ hovorí o biznise minister zdravotníctva Tomáš Drucker, no pripúšťa, že nové pravidlá narušia obchodný model časti trhu. Člen predstavenstva Unipharmy Juraj Nikodémus hovorí, že pokles celého trhu bude podľa niektorých odhadov až 300 miliónov eur.
19. decembra v Zdravotníckych novinách na
mediweb.hnonline.sk v sekcii Aktuálne bol zverejnený článok
Novela
zákona o lieku narazí v praxi na problémy, varuje ADL
Kľúčová novela zákona o liekoch, z dielne nového vedenia ministerstva zdravotníctva, so sebou nesie množstvo skrytých problémov. Upozornila na to Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL). Podľa nich to potvrdilo aj odborné stretnutie zástupcov firiem pôsobiacich v zdravotníctve, ktoré zorganizovala ADL, za účasti Mateja Petroviča, generálneho riaditeľa sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR.
9. decembra 2016 na aktualne.sk v sekcii Zdravotníctvo Katarína Filová
zverejnila článok:
V lekárňach
chýbajú životne dôležité lieky. Nádej pre pacientov má prísť
v novom roku
BRATISLAVA – Nedostatok niektorých liekov v slovenských lekárňach nie je žiadny nový problém, Slováci mu čelia už dlhé mesiace a roky. Vyriešiť by ho mala novela zákona, ktorá bude platiť od januára. Ktoré životne dôležité lieky chýbajú v regáloch lekární – a čo robiť, aby nebol ohrozený život pacienta?
3. novembra 2016 Zdravotnícke noviny 40/2016 na titulnej strane a strane č. Analýza Katarína Šterbová pripravila článok k novela zákona o liekoch.
Novela zákona o liekoch, ktorú nedávno schválili poslanci, predstavuje nádej pre slovenských pacientov, že sa dostanú k svojim liekom. Mala by totiž stopnúť alebo aspoň výrazne obmedziť reexport.
19. októbra 2016 na Slovenskej televízii STV 2 o 22:00 v Správach a komentároch bol odvysielaný rozhovor s ministrom zdravotníctva k novele zákona o liekoch.
19. októbra 2016 Spravodajstvo SITA v sekcii Domáci zverejnila správu, že poslanci NR SR odobrili transplantačný zákon aj novelu o liekoch.
Ministerstvo zdravotníctva očakáva od transplantačného zákona zvýšenie počtu odobratých orgánov a zároveň aj nárast počtu transplantácií. Poslanci odsúhlasili aj novelu zákona o liekoch.
Článok k odhlasovaniu transplantačného zákona a novely zákona o liekoch je zverejnený aj na webnoviny.sk, 19.10.2016, SITA Poslanci odobrili transplantačný zákon aj novelu o liekoch
26. augusta 2016 v Hlavných správach o 18:30 h. v televízii TA 3 bol rozhovor k novele zákona …
25. augusta 2016 Zdravotnícke noviny č. 2 v sekcii Aktuálne zverejnili správu, že reexportom by malo odzvoniť.
21.07.2016 na web stránke sme.sk, v Sme Plus, Mária Hunková / Trend: V našich lekárňach chýbajú stovky liekov. Aké to sú?
Tisíce hlásení o chýbajúcich liekoch. Najhoršie sú na tom pacienti s poruchami srdca či diabetici.S lovenská lekárnická komora (SLeK) dostala za deväť mesiacov takmer päťtisíc hlásení o nedostupnosti liekov. …
v Lekárnických listoch č. 6, SLEK vyšla dňa 30.06.2016 Informácia z májového rokovania prezídia Slovenskej lekárnickej komory
Májové rokovanie Prezídia slovenskej lekárnickej komory sa konalo dňa 21. 5. 2016 v Jasnej. rokovanie prezídia komory otvoril 2. viceprezident komory PharmDr. Norbert chano, ktorý ospravedlnil dočasnú neprítomnosť prezidenta komory na rokovaní z dôvodu jeho aktívnej účasti na práve prebiehajúcom podujatí Vii. liptovsko-oravské lekárnické dni a následne privítal prítomných členov prezídia komory.
dňa 13.07.2016 na webe aktuality.sk, Jana Čunderlíková zverejnila nasledovné články:
Ministerstvo zdravotníctva chce obmedziť vývoz liekov. O svoj biznis model môžu prísť viaceré distribučné firmy aj lekárne.
14. júla 2016 v Trende, č. 29, sekcia Ekonomika – Zdravotníctvo, zverejnila Mária Hunková
Problém s reexportom liekov rastie, varujú lekárnici
Slovenská lekárnická komora (SLeK) dostala za deväť mesiacov takmer päťtisíc hlásení o nedostupnosti liekov. Tie najviac chýbajú pacientom s poruchami srdca či po chirurgických zákrokoch, onkopacientom, ale aj ľuďom s neurologickými problémami a diabetikom. V lekárňach sa k svojim liekom nedostanú, aj keď dodávatelia tvrdia, že na Slovensko priviezli dostatočné množstvo. Očividne sa stali lukratívnym artiklom pre vývoz do iných krajín, komentuje prezident SLeK Ondej Sukeľ.
29.06.2016 Zlatica Beňová napísala na tutulnej strane v PRAVDE, že obludný biznis na úkor zdravia pacientov by mal dostať škrtidlo. Ministerstvo zdravotníctva prichádza s opatreniami, ktoré majú zabrániť vývozu liekov do zahraničia. Z neho profitujú distribučné firmy, ktoré vykupujú najmä moderné lieky od lekární a za hranicami ich predávajú oveľa drahšie ako doma. Našim pacientom však chýbajú, už päť rokov sa situácia z mesiaca na mesiac zhoršuje. Rezort ministra Tomáša Druckera pripravil pre obmedzenie takéhoto reexportu novelu zákona o liekoch.
V časopise Lekárnik 06/2016 v rubrike polemika na strane č. 8 je vyjadrenie prezidenta ADL na tému Nedostatok liekov a reexport do zahraničia.
5. mája 2016 v Zdravotníckych novinách č. 1 na titulnej strane bol zverejnený článok V EÚ pribúdajú falšované lieky.
24. apríla na TA3 o 18:30 v Hlavných správach moderátorka Zuzana STRAKOVÁ WENZLOVÁ uviedla rozhovor s odborníkmi na tému chýbajúcich liekov.
10. apríla na pravda.sk v sekcii Správy – Domáce zverejnila Zlatica Beňová článok Chýbajú inzulíny, miznú do zahraničia
Ten istý článok (úryvok) od Zlatice Beňovej sa 9.apríla 2016 objavil v na titulnej strane novinách Pravda.
Pacienti trpiaci na cukrovku sa už niekoľko mesiacov obávajú, či sa dostanú k inzulínu. Zo Slovenska dlhodobo miznú i lieky pre kardiakov či onkologických pacientov. Dôvod? Predávajú sa do zahraničia. Zasiahnuť už musel aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý najnovšie nepovolil vývoz 357 z nich. …
v mediweb.hnonline.sk uverejnili článok rovnomenný článok ako aj v Zdravotníckych novinách pod tým istým názvom Vznikne nový systém overovania liekov
7. apríl 2016 – Hlavnou úlohou systému je zabrániť predaju falšovaných liekov a zvýšiť ochranu pacienta.
Do troch rokov by sa mali aj v našich lekárňach objaviť krabičky liekov so špeciálnymi 2D kódmi. …
7. apríla 2016 v Zdravotníckych novinách č. 1 na titulnej strane je zverejnený článok Vznikne nový systém overovania liekov.
6. marca v Lekárskych listoch č. 9, Sekcia Z domova a zo zahraničia bol zverejnený článok EGA víta delegované nariadenie ako nástroj boja proti falšovaným liekom
6. marca 2016 v časopise Lekárnické listy č. 14 v rubrike Na slovíčko s… je uverejnený rozhovor na tému SYSTÉM BUDE MAŤ OVEĽA VIAC VYUŽITÍ AKO LEN VERIFIKÁCIU PRAVOSTI LIEKOV
9. februára 2016 bolo v úradnom vestníku Európskej komisie zverejnené delegované nariadenie ustanovujúce technické parametre špecifického identifikátora a registračného systému, ktoré umožnia overenie pravosti jednotlivých balení liekov, ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis.
O tom, aké zmeny toto nariadenie prináša a aké povinnosti z neho vyplývajú sme sa rozprávali s PharmDr. Michaelou Palágyi, PhD. z Asociácie generických výrobcov na Slovensku, GENAS.
v Zdravotníckych novinách č. 2 v sekcii Aktuality bol dňa 10.03.2016 zverejnený článok MINÚTKA s PharmDr. Ivetou Kelovou, prezidentkou ADL na tému Neprimerané sankcie.
Členovia ADL boli odmenení za poskytnutie humanitárnej pomoci
1. marca 2016 na internetovej stránke www.aktuality.sk uverejnili, že Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák ocenil predstaviteľov firiem, ktoré sa zapojili do poskytovania humanitárnej pomoci SR do krízových oblastí.
V článku Minister Lajčák ocenil firmy podieľajúce sa na humanitárnej pomoci Slovenska sa dozviete „Riešenie následkov humanitárnych kríz v dnešnej dobe už nie je možné bez pomoci súkromného sektora,“ uviedol dnes v Bratislave podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.
Podobne aj na www.zoznam.sk v sekcii o peniazoch zverejnili, že M. Lajčák ocenil firmy podieľajúce sa na humanitárnej pomoci SR
v časopise Lekárnik 01/2016 v rubrike Polemika na tému VAKCINÁCIA (strany 6–12) na otázky odpovedá PharmDr. Iveta Kelová, str.
v časopise Lekárnik 11/2015, v rubrike Polemika, na str. 23 odpovedá na 10 otázok aj pre popredných predstaviteľov zdravotníctva PharmDr. Iveta Kelová.
23.10.2015 v televízií TA3 bol počas Hlavných správ o 18:30 rozhovor k téme nárastu predaja výživových doplnkov na Slovensku a k pripravovanej novela zákona, ktorá by celý proces ich uvedenia na trh mala ešte zjednodušiť…
K slovenským spotrebiteľom sa každý rok
dostáva čoraz viac nových výživových doplnkov (VD). Vyplýva to
z údajov, ktoré spracovala Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych
pomôcok (ADL) v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR (ÚVZ
SR).
Článok k rastúcemu počtu výživových doplnkov na slovenskom trhu Počet
výživových doplnkov na trhu stále stúpa bol uverejnený
v médiách: .=
dňa 10.06.2015 v Lekárnických listoch č. 34 v sekcii Publicistika je publikovaný TÝŽDEŇ farmaceutického vzdelávania a kariéry 2015 autoriek: Michaely Barkociovej, Lenya Gajdárovej a Kataríny Gatialovej
Vedeli ste, aké široké možnosti máte pri výbere zamestnania?
Začiatok marca patril na pôde Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave budúcnosti. Týždeň farmaceutického vzdelávania a kariéry a Kariérne dni farmaceutov 2015 organizované pod záštitou Slovenského spolku študentov farmácie a Farmaceutickej fakulty UK priniesli od 9. …
dňa 21.05 2015 v Zdravotníckych novýnách č. 5, sekcia Analýza uverejnili tlačovú správu prezidentky ADL Kataríny Šterbovej Transparentná spolupráca
v Týždenníku TREND a na www.etrend.sk bol 20.5.2015 uverejnený článok Márie Hunkovej Ďalšia novela zákona nezabráni uplácaniu.
Zákon o liekoch čaká už štvrtá revízia. Opäť kvôli transparentnosti vzťahov zdravotníkov a farmafiriem.
v Týždenníku TREND a na www.etrend.sk v sekcii Ekonomika – zdravotníctvo bol 15.4.2015 uverejnený článok Márie Hunkovej Potrebu liekov štát nepozná, no zakazuje ich vývoz.
na stránke Aktuality.sk bol 18. marca 2015 uverejnený článok Zdražejú hračky, televízory, smartfóny. Kvôli slabému euru …, v ktorom je i vyjadrenie prezidentky Asociácie dodávateľov liekov Jany Širkovej k možnému rastu cien voľnopredajných liekov.
v Hospodárskych a Zdravotníckych novinách č. 20 v Prílohe Lídri farmácie – Reexport bol dňa 19.2.2015 zverejnený článok Kataríny Šterbovej Čo zastaví reexport? Poradiť si nevie ani Európska únia.
Mnohí pacienti sa nevedia dostať k svojmu lieku a farmaceutické firmy platia pokuty. A to len preto, lebo z liekov pre slovenských pacientov si niektoré firmy urobili biznis. Tým, že ich za viac peňazí predávajú do zahraničia.
v Zdravotníckych novinách č. 6, v sekcii Názory bol 15. januára 2015 zverejnený článok prezidentky ADL Mgr. Jany Širkovej: Výrobcovia sú na hraniciach svojich možností.
Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) je špecifická tým, že umožňuje bezprostrednú interakciu jednotlivých článkov trhu a umožňuje vnímať realitu nielen z hľadiska výrobcov či dodávateľov, ale aj z hľadiska lekárnikov a pacientov.
v časopise Lekárnik: Ročník XIX. číslo 12 december 2014 (strana 10–11) je uverejnený článok „Reexport v každodennej praxi“.
Sankcie pre výrobcov liekov nezodpovedajú realite dovozu budeme iniciovať otvorenie témy definovania spotreby liekov v súvislosti s reexportom …tak to vidíme my…
dňa 18.12.2014 bol uverejnený na titulnej stránke v Zdravotníckych novinách článok „Zmení novela reexporty?“ Autorkou je Katarína Šterbová.
Rezort problematiku rieši s EK, výsledkom by mala byť novela zákona o liekoch
Reexport
Novela zákona o liekoch je na spadnutie. Zmeny v liekovom zákone budú výsledkom rokovaní medzi Slovenskom a Európskou komisiou. …
vydané 08.12.2014 {strana 18–19)
Na slovíčko s… http://www.joomag.com/…001417421998?…
Dodávatelia liekov či pomôcok do nemocníc majú problém –
nezaplatené faktúry. Plány nemocníc, ktoré mali zastaviť zadlžovanie,
nefungujú.
Článok k problematike uverejnený s názvom Dlhy nemocníc rastú,
prekonajú 400 miliónov, v sekcii Ekonomika SME.sk {Agentúrnu
správu sme nahradili autorským článkom, 27.11.2014, ekonomika.sme.sk}
dňa 24.06.2014 uverejnený článok v Zdravotníckych novinách, Farmaceutické spoločnosti preberajú do vlastných rúk distribúciu niektorých liekov, chcú tak zabrániť reexportu
Časopis Teória a prax farmaceutický laborant, ročník 03, číslo 11, apríl 2014 (strana 35)
Rozhovor s prezidentkou ADL Mgr. Janou Širkovou uverejnený v Zdravotníckych novinách č. 15 (17. apríl 2014) na tému: „Zákon o liekoch má viacero nepresností“.