ADL.sk

Formujeme zdravotníctvo…
Hlavné menu:
Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Budú utajované cenové dohody?

« Späť
Úvod » Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás

Výrobcovia liekov a zdravotné poisťovne by mohli utajovať cenové dohody

etrend.sk, 07/07/2017, Mária Hunková © 2017 News and Media Holding, Zaradenie: eTREND/ekonomika

Ministerstvo zdravotníctva v utorok predložilo na pripomienkovanie novelu zákona, ktorá umožní, aby sa výrobcovia liekov a zdravotné poisťovne podelili o úhradu liekov. V praxi to znamená, že výrobcovia by na lieky, ktoré majú výrazný dopad na verejné zdroje, poskytovali zľavy. Tie by mali dohodnuté zmluvne s každou poisťovňou, pričom by bolo možné ich utajiť.

Podľa návrhu rezortu by totiž informácie o cenách mohli byť označené ako dôverné, prípadne ako obchodné tajomstvo. Dostupné by mali byť iba účastníkom konania o zaradenie tohto lieku do zoznamu kategorizovaných liekov a členom poradných orgánov. Verejnosť by tak nevedela, akú sumu si výrobca s poisťovňou dohodol.

Asociácia dodávateľov liekov (ADL) tvrdí, že to vnesie do systému neporiadok. „Ak bude po prijatí novely možnosť utajiť cenu na základe zmluvy výrobcu a zdravotných poisťovní, tak môžeme hovoriť o vnášaní zmätku a istej netransparentnosti do cenotvorby,“ hovorí riaditeľ ADL Koloman Gachall. Podľa neho v podstate zmizne možnosť porovnávania cien liekov určených na liečbu podobných ochorení, z ktorého doposiaľ mohli výrobcovia vychádzať.

Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP), ktorá sa podieľala na tvorbe zákona a zastupuje výrobcov originálnych liekov, obavy ADL nezdieľa. Vraj nehrozí, že by si s poisťovňami pod utajovanými zmluvami dohadovali neprimerané ceny. „Dôvernosť sa týka iba výšky zľavy, teda netto ceny lieku,“ dodáva riaditeľka AIFP Katarína Slezáková.

Podľa nej je toto utajovanie nutné, aby „bola možnosť dohodnúť aj napríklad pre krajinu s nižšími finančnými možnosťami riadený vstup lieku na trh“. Inak povedané, výrobcovia sa obávajú, že ak by tieto ceny boli zverejnené, aj iné krajiny by mohli žiadať o rovnako nízke ceny a ovplyvnilo by to tam cenotvorbu.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že transparentnosť v dohadovaní zliav medzi výrobcami a poisťovňami bude zabezpečená. Dôslednou kontrolou zo strany kategorizačnej komisie, orgánov Všeobecnej zdravotnej poisťovne a podobne.

Uvádza tiež, že tieto zmluvy sa týkajú zhruba 200 liekov, ktoré na Slovensku síce sú registrované, ale nie sú v zozname kategorizovaných liekov. To znamená, že nebývajú hradené z verejného zdravotného poistenia, ale len na základe žiadosti o výnimku.

Analytik INEKO Dušan Zachar hovorí, že utajovanie cenových podmienok v rámci zdieľania finančných a klinických rizík výrobcu a poisťovne je vo svete štandardom. Cenová transparentnosť by totiž vraj mohla spôsobiť demotiváciu výrobcov liekov poskytovať zľavy.

Pri ostatných zmluvných podmienkach je to však vo svete rozdielne. Ako hovorí D. Zachar, existujú systémy, kde je všetko ostatné okrem ceny verejné. Sú však aj krajiny, kde sú značné časti podmienok zdieľania terapeutického rizika predmetom obchodného tajomstva.

« Späť
zverejnené: 24.07.2017 | počet zobrazení: 109017

počet prístupov od 29.08.2013: 918319
počet prístupov dnes: 693