ADL.sk

Formujeme zdravotníctvo…
Hlavné menu:
Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Ďalšia novela zákona nezabráni uplácaniu

« Späť
Úvod » Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás

Článok v pritovej forme vyšiel dňa 21.5.2015 v týž­denníku TREND v sekcii Ekonomika – Zdravotníctvo.

Zákon o liekoch čaká už štvrtá revízia. Opäť kvôli transparentnosti vzťahov zdravotníkov a farmafiriem.

Ďalšia novela zákona nezabráni uplácaniu

Päť až desať percent z hodnoty lieku a výlety za hranice. Taká mala byť cena lekárov a lekárnikov, ktorí účelovo pacientom dávali lieky firmy Farmal. Ide o prípad z Chorvátska, ktorý viedol k obvineniu viac ako 360 zdravotníkov a manažérov spoločnosti. A nie je jediný. Podobnému škandálu sa nevyhli vo Veľkej Británii, v Nemecku či v Česku.

Na Slovensku takéto uplácanie zdravotníkov oficiálne doteraz nebolo prešetrované. Neoficiálne samotní lekári priznávajú návštevy obchodných zástupcov farmafiriem vo svojich ambulanciách, ktoré nie sú vždy nezištné.

Ministerstvo zdravotníctva už v roku 2011 prijalo zákon o liekoch, ktorý mal sprehľadniť toky peňazí medzi farmaceutickými spoločnosťami a zdravotníkmi. Firmy dostali povinnosť priznávať výdavky na marketing a propagáciu, rovnako tak lekári sponzorské dary. Zakrátko sa ukázalo, že zdravotníci túto povinnosť obchádzajú. Buď sa chceli vyhnúť plateniu daní, alebo, ako hovorí prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár, sú tak zaťažení administratívou, že na to zabudli. Farmaceutické spoločnosti napríklad v roku 2013 priznali výdavky na marketing a propagáciu vyše 41 miliónov eur, lekári vykázali príjmy len v desiatkach tisícoch eur.

Po novom aj pokuty Súčasná vláda preto chystá revíziu zákona o liekoch. Neporiadnych lekárov oslobodí od povinnosti zverejňovať peňažné a nepeňažné plnenia, farmafirmám, naopak, prikáže zverejňovať podrobné dáta. „Pripravená definitívna verzia zákona pokrýva celé spektrum farmaceutického priemyslu," hovorí riaditeľ sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva zdravotníctva Adam Hlôžka. Povinnosť zverejňovať údaje teda budú mať nielen držitelia registrácie lieku, ale aj výrobcovia, veľkodistribútori a ostatné farmaceutické spoločnosti.

Na novele pracoval rezort rok a pol s Transparency International Slovensko (TIS). Práve tá upozornila na nesúlad dát lekárov a firiem. „Predpokladáme, že ak informácie budú zverejňovať farmafirmy a nie lekári, pokryje sa oveľa väčšia časť tejto spolupráce,“ povedala analytička TIS Zuzana Dančíková. Lepšiu kontrolu si sľubuje aj od nového spôsobu zverejňovania dát. Mala by byť na to zriadená jedna používateľsky jednoduchá stránka. Dohliadať na ňu má ministerstvo a Národné centrum zdravotníckych informácií.

Dáta by sa mali aktualizovať raz za rok a musí byť z nich identifikovateľný konkrétny zdravotník, lieky farmafiriem aj účel spolupráce. Úplnosť a pravdivosť informácií bude preverovať Finančná správa cez účtovníctvo farmafiriem. Prístup k nemu majú vďaka novele zákona o dani, podľa ktorej od začiatku roka musia firmy formou zrážky odvádzať daň za peňažné a nepeňažné sponzorstvo zdravotníkov. „Z účtovníctva bude zrejmé, ktorému platiteľovi dane aké plnenie a v akom čase držiteľ poskytol. Tiež je pravdepodobné, že sa v ňom objavia zápisy priamo či nepriamo súvisiace s prijatím takéhoto plnenia," dodáva hovorkyňa správy Patrícia Macíková.

Ak spoločnosť neuvedie všetkých lekárov, ktorých sponzorovala, alebo informovala o týchto výdavkoch nepravdivo, bude jej hroziť pokuta od 500 do 25-tisíc eur od ministerstva zdravotníctva. Sankcie a dorub dane môže uložiť aj Finančná správa.

Nepoctivých neodhalia Kontrola však nebude dokonalá. Ako priznáva aj rezort, ani Finančná správa neodhalí, či napríklad štúdia, za ktorú lekár od farmaceutickej spoločnosti dostal zaplatené, bola skutočným dôvodom odplaty. Napríklad v Nemecku takto zakrývajú uplácanie lekárov. „Keď sa nájdu v priemysle, a to sa asi nájdu, takí, ktorí sa chcú pohybovať v sivej zóne, tak tomu ani novela nepomôže. Na to sú už iné inštitúcie," povedal A. Hlôžka.

Novelu zákona o liekoch ešte čaká celý legislatívny proces. Účinnosť je naplánovaná na začiatok budúceho roka. Pred jej schválením chce o nej rezort diskutovať aj so zástupcami lekárov a lekárnikov. SLK zatiaľ prezentovanú úpravu považuje za nedostatočnú. Lekárom totiž naďalej ostane povinnosť oznamovať a zdaňovať prijatie nepeňažných plnení.

Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok považuje už súčasnú legislatívu za dostatočnú. Zdôrazňuje, že farmafirmy podliehajú zdaňovaniu a možnosti rôznych kontrol v rozsahu ako žiadne iné spoločnosti. „Je dôležitá transparentnosť a určite to môže zamedziť nekalé praktiky. No netreba zabúdať aj na prípadné negatívne dôsledky, aby sa zároveň nezastavili dôležité veci pre zdravotníkov a krajinu," komentoval generálny riaditeľ Európskej federácie farmaceutického priemyslu a asociácií Richard Bergström, ktorý na Slovensku predstavil obdobné pravidlá, aké sa snaží zaviesť slovenská vláda. Tie by mali podchytiť aj medzinárodné odborné spoločnosti, ktorých odporúčania liečby majú podľa R. Bergströma veľký vplyv pri predpisovaní liekov.

« Späť
zverejnené: 22.05.2015 | počet zobrazení: 109631

počet prístupov od 29.08.2013: 919881
počet prístupov dnes: 847