Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Nina


Emergentný systém výrazne predražil distribúciu

« Späť
Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás » Emergentný systém výrazne predražil distribúciu

Emergentný systém výrazne predražil distribúciu liekov

Zdravotnícke noviny č. 22/2017, 01/06/2017, s.: 6; PharmDr. Koloman Gachall
Zaradenie: Názory

Zavedenie emergentného systému (ES) do praxe výrazne predražilo distribúciu liekov na Slovensku. Vyplýva to z analýzy, ktorú zrealizovala Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL). Z dát poskytnutých jednotlivými členmi asociácie vyplynulo, že len približne 0,5 ‰ liekov z celkového objemu objednávok bolo v sledovanom období, t. j. od 1. 4. 2017, riešených v rámci špeciálneho emergentného systému. Od 1. 4. 2017 je totiž držiteľ povolenia na veľkodistribúciu humánnych liekov je povinný podľa § 18 ods.1 písm. ad) zákona o liekochdodať kategorizovaný liek objednaný použitím emergentného systému do verejnej lekárne alebo nemocnicčnej lekárne do 48 hodín od uskutočnenia objednávky.

Málo dodávok, vysoké náklady

Emergentný systém jednoznačne neprimerane zdražil najmä činnosť distribučných spoločností. Z analyzovaných dát vyplynulo, že zatiaľ čo v bežnom režime prevádzky jeden človek v distribúcii vybaví v priemere 5 000 objednávok, v rámci emergentného systému cez víkend je potrebných päť ľudí na to, aby bola do 48 hodín vybavená jedna objednávka. Systém sa ukázal ako cenovo neefektívny najmä z hľadiska mimoriadnych víkendových rozvozov, ktoré vyplynuli zo zavedenia nových pravidiel dodávok. Tzv. víkendové objednávky v rámci ES predstavovali asi 1 % z celkového počtu objednávok. Priemerná cena jedného lieku vyžiadaná prostredníctvom systému bola v sledovanom období v cene do 25 eur. Náklady na dopravu v zákonom stanovenej lehote 48 h však predstavovali sumu približne 450 eur.

Distribučné spoločnosti znášajú tiež po novom zvýšené náklady na personálne zabezpečenie dodávok. ,,V praxi to znamená, že musia mať v pohotovosti šoférov, skladníkov, service manažérov a ďalších ľudí v distribúcii nonstop 365 dní v roku, čo predstavuje zvýšené mzdové náklady spojené s prácou počas víkendov a sviatkov. Tzv. víkendový režim sa preto z hľadiska distribučných spoločností ukazuje ako drahé a neefektívne riešenie.

Piatkové objednávky lekární

Z hľadiska lekární a lekárnikov nový systém zvýšil dostupnosť dlhodobo chýbajúcich liekov. Na druhej strane však víkendové dodávky v súvislosti so zákonnou 48-hodinovou lehotou prinášajú pre lekárne isté obmedzenia. Zákonná lehota nie je vyhovujúca pre lekárne, ktoré majú cez víkend zatvorené. Prax tiež ukázala, že napr. piatkové objednávky liekov sú neefektívne a ich doručovanie je sťažené.

Prirodzená ochrana, nie špekulácia

V súvislosti so zavedením emergentného systému sa tiež objavili informácie o zvýšenom počte žiadostí o vyradenie niektorých liekov z kategorizácie. Pre objektivitu je nevyhnutné pozerať sa na túto skutočnosť z hľadiska všetkých zainteresovaných strán.

Žiadosť o vyradenie lieku z kategorizácie je dnes pre držiteľov registrácie jedinou ochranou pred vysokými sankciami. Nedodanie lieku v zákonom stanovenej 48-hodinovej lehote však môže byť spôsobené aj objektívnymi príčinami, ako sú napr. výpadky vo výrobe, ktoré vôbec nesúvisia s reexportom.

Takýto krok v danom prípade preto nie je možné považovať za ,,taktizovanie". Neočakávané výpadky z objektívnych príčin tu vždy boli, sú a budú, a to bez ohľadu na reexport. V prípadoch, ak sa z objektívnych príčin minie dodávka lieku za kratší čas, ako bol plánovaný, je veľmi problematické a často aj úplne nemožné urýchlene doplniť tento výpadok ďalším dovozom. Výroba liekov sa štandardne plánuje 4 až 6 mesiacov vopred a má svoje ekonomické pravidlá. Nazdávame sa, že je na rozhodnutí každého výrobcu, či konkrétne lieky bude mať záujem udržať na trhu ako kategorizované alebo nie.

PharmDr. Koloman Gachall, prezident ADL

Takýto krok v danom prípade preto nie je možné považovať za „taktizovanie“.

zverejnené: 01.06.2017 | počet zobrazení: 21079

počet prístupov od 29.08.2013: 200141
počet prístupov dnes: 60