ADL.sk

Formujeme zdravotníctvo…
Hlavné menu:
Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Overovanie originality liekov – viete, čo vás čaká?

« Späť
Úvod » Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás

   

Lekárnik, Ročník XXIII., číslo 09, september 2018, str. 7 až 13

Lekárnik polemika SPRACOVALI: Mgr. Ing. Denisa Ižová
Mgr. Alexandra Pechová

Overovanie originality liekov – viete, čo vás čaká?

  • Vážne ohrozenie verejného zdravia v našej spoločnosti predstavujú falšované lieky, ktorých výroba a predaj spadá pod kriminálne činy. Podľa informácií WHO boli v minulých rokoch na trhu zaznamenané falzifikáty liekov, ktoré sa prezentujú ako pravé lieky s registráciou, obsahujú účinné a pomocné látky nízkej kvality a v nesprávnych dávkach, čo vedie až k ohrozeniu zdravia. Falšované lieky predstavujú vážnu hrozbu nielen pre zdravie pacientov, ale poškodzujú finančne i výrobcov liečiv a istribútorov. Najčastejšie sú falšované lieky na liečbu psychických ochorení, liečbu vysokého tlaku, antibiotiká, cytostatiká, lieky na liečbu erektilnej dysfunkcie a iné.
  • Európska únia v záujme boja proti falzifi kátom prijala legislatívu, ktorá členské štáty zaväzuje zaviesť elektronický systém, ktorý bude overovať pravosť liečiv pri výdaji. Ide o Smernicu EU 2011/62 / EU – tiež nazývanú smernica o falzifi kátoch liečivých prípravkov (Falsifi ed Medicines Directive resp. FMD). Po vyše ročnej prípravnej práci bola u nás v júli 2017 zaregistrovaná nezisková organizácia Slovenská organizácia pre overovanie liekov SOOL. Hlavným cieľom SOOL je vyvinúť, implementovať a prevádzkovať efektívny systém overovania pravosti liekov v Slovenskej republike. Zaujímalo nás ako sú na novú smernicu pripravení lekárnici, samotní členovia SOOL a aké sú názory ostatných inštitúcií, ako aj názor právnika.

Otázky a odpovede polemizujúcich tu…

Záver redakcie:

  • Veríme, že vám odpovede od všetkých oslovených asociácií objasnia pripravované zavedenie smernice FMD. Je však otázne, či to vôbec bolo na Slovensku potrebné, keďže doteraz sa lekárnici s falošným liekom v lekárni nestretli, resp. nebolo nahlásené žiadne podozrenie na falšovaný liek. Čo teda táto smernica lekárnikom prinesie? Nové náklady, nové povinnosti a opäť viac práce. Bolo by teda asi na mieste sa skôr zamyslieť nad tým, kde je reálna hrozba, že sa falšované lieky k pacientom dostanú, napríklad na internete. Zamyslime sa tiež nad tým, kto by mal kontrolovať, aby sa falšované lieky nedostali do legálneho reťazca. Mali by to byť skutočne lekárnici?
  • Kto im opäť uhradí všetky náklady súvisiace s implementáciou smernice FMD do praxe? Dozvieme sa odpovede na tieto otázky, alebo budú zamlčané rovnako ako otázka úhrady lekárenských pohotovostných služieb?
« Späť
zverejnené: 20.09.2018 | počet zobrazení: 84108

počet prístupov od 29.08.2013: 920797
počet prístupov dnes: 905