Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Milota


Pacienti sa k lieku dostanú do 48 hodín

« Späť
Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás » Pacienti sa k lieku dostanú do 48 hodín

aktualne.sk, 01/04/2017, TASR – Slovensko – sekcia Zdravotníctvo

Pacienti sa k lieku dostanú do 48 hodín. Za nedodržanie termínu hrozia vysoké sankcie

BRATISLAVA – Za nedodanie liekov na recept budú po novom hroziť vysoké sankcie. V sobotu vstúpila do účinnosti časť novely zákona o liekoch, ktorá prináša tzv. emergentný systém. V rámci neho sa má pacient k lieku dostať do 48 hodín. Systém nahlasovania už funguje.

Emergentný systém zabezpečuje povinnosť vydať liek do 48 hodín. Ilustračné foto Zdroj -Shutterstock.com

„Emergentný systém zabezpečuje povinnosti držiteľa registrácie, teda výrobcu, spolu s distribútorom a lekárňou vydať pacientovi liek do 48 hodín pod hrozbou vysokej sankcie,“ vysvetlil minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Lekáreň zašle výrobcovi alebo distribútorovi anonymizovaný recept. Pokiaľ liek nedodajú, bude hroziť pokuta do 100 000 eur, v prípade opakovania až milión eur.

Podobná povinnosť platila aj doteraz, podľa šéfa rezortu sa však veľmi nedodržiavala. Ozrejmil, že lekárne síce mali 24-hodinovú lehotu na výdaj lieku pacientovi, povinnosť však už neplatila pre výrobcov a distribútorov. „Sankcie za nedodržiavanie boli veľmi nízke, a preto sa ani nedodržiavali,“ poznamenal.

Slovenská lekárnická komora (SLeK) verí, že po spustení emergentného systému sa systém na hlásenie nedostupnosti liekov bude v priebehu niekoľkých mesiacov využívať už len minimálne. Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) túto legislatívnu zmenu koncom roka kritizovala, podľa nej to prinesie v praxi problémy. Očakáva, že jeho zavedenie povedie k opätovnému otvoreniu novely.

Zákaz exportu liekov hradených z verejného poistenia

Novela zákona o liekoch upravuje podmienky reexportu liekov. Platná je od prvého januára tohto roka. Distribučné firmy nemôžu za hranice viac vyvážať tie, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Dá sa to iba v prípade súhlasu ich výrobcu. Za nedodržiavanie zákona hrozia pokuty až jeden milión eur.

Ministerstvo už preveruje pre podozrenie z neoprávneného vývozu dve distribučné spoločnosti. Drucker avizoval tvrdé tresty pre tých, ktorí budú porušovať novú legislatívu.

Aké ochorenia trápia Slovákov? V lekárni najviac kupujú lieky na bolesť

„Diera“, cez ktorú mizli lieky pre pacientov, sa však podľa jeho slov zatvorila. Hlásení o chýbajúcich liekoch je podľa ministerstva zdravotníctva výrazne menej. „Aktuálne evidujeme 11-krát menej hlásení ako napríklad v októbri minulého roka,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Lieky zo Slovenska v minulých rokoch často smerovali do krajín západnej Európy, kde je ich cena vyššia. K dispozícii tak neboli mnohé antipsychotiká, antibiotiká, antiepileptiká, antikoagulanciá, ale aj lieky pre onkopacientov.

Pacient sa má k lieku dostať do 48 hodín, inak hrozia mastné pokuty

Dnešným dňom vstúpila do účinnosti časť novely zákona o liekoch, ktorá prináša tzv. emergentný systém. Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Ďurčo Bratislava 1. …

teraz.sk, 01/04/2017, TASR – Zaradenie: Slovensko

Pacient sa má k lieku dostať do 48 hodín, inak hrozia mastné pokuty

Dnešným dňom vstúpila do účinnosti časť novely zákona o liekoch, ktorá prináša tzv. emergentný systém. Ilustračná snímka — Foto: TASR/Pavol Ďurčo Bratislava 1. …

dobrenoviny.sk, 01/04/2017, TASR

Pacient sa má k lieku dostať do 48 hodín, inak hrozia mastné pokuty

Ilustračná snímka Bratislava 1. apríla (TASR) – Za nedodanie liekov na recept budú po novom hroziť vysoké sankcie. Dnešným dňom vstúpila do účinnosti časť novely zákona o …

24hod.sk, 01/04/2017, Teraz.sk, TASR – Z domova

Pacient sa má k lieku dostať do 48 hodín. Inak hrozia vysoké pokuty

Lieky zo Slovenska v minulých rokoch často smerovali do krajín západnej Európy, kde je ich cena vyššia. Ilustračná snímka Foto: TV Markíza Za nedodanie liekov na recept budú po novom hroziť …

tvnoviny.sk, 01/04/2017, BRATISLAVA/TASR – Domáce

zverejnené: 03.04.2017 | počet zobrazení: 24427

počet prístupov od 29.08.2013: 200040
počet prístupov dnes: 46