Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Milota


Reexportom by malo odzvoniť

« Späť
Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás » Reexportom by malo odzvoniť

Zdravotnícke noviny 2, Aktuálne, 25.08.2016, (ks)

Pre nedostupnosť liekov sa k nim pacienti nevedia dostať. Zaviedli sme nové pravidlá.

Lieky

Vláda schválila novelu zákona 362/2011 o liekoch, ktorá by mala dať konečne stop reexportom. „Nedostupnosť niektorých liekov je závažným problémom. Pacienti sa veľmi často nevedia dostať k liekom, ktoré im predpísal ošetrujúci lekár. Často pritom ide o lieky, ktoré sú život zachraňujúce," uviedol rezort zdravotníctva v predkladacej správe. Lieky podľa predloženého návrhu navyše budú môcť vyvážať do zahraničia už iba ich výrobcovia a držitelia registrácií. To by malo reexporty eliminovať.

Riziká novely

Podľa prezidenta ADL PharmDr. Kolomana Gachalla novela obsahuje v niektorých častiach body, ktoré by mohli byť prínosom. „Napríklad v zlepšení kontroly kolobehu liekov na území SR. Na druhej strane si však myslíme, že zásadné zmeny, ktoré súvisia s povinnosťou zriadiť a prevádzkovať systém špeciálneho režimu dodávky lieku do lekárne, by bolo možné vyriešiť elegantnejšie, jednoduchšie a lacnejšie pre celý reťazec," vysvetlil. ADL vidí riziká najmä v definovaní urgentnosti dodávok, čo je drahé a zbytočné riešenie pre celý liekový reťazec. „Neevidujeme problém v rýchlosti dodávok do lekární, ale v dostupnosti jednotlivých liekov, ktoré sú z hľadiska ceny atraktívne pre reexport," dodal K. Gachall. Problematické sú podľa neho tiež definície zodpovednosti držiteľov rozhodnutí o registrácii liekov a súvisiace postihy za ilegálny vývoz liekov, ako aj dodávky pre lekárne, ktoré sa radia medzi tzv. neplatičov.

Povinnosti aj pre lekárne

Nové povinnosti majú i lekárne. Liek budú môcť spätne odpredať len držiteľovi povolenia na veľkodistribúciu humánnych liekov, od ktorého ho kúpili. V prípade potreby si však lekárne môžu vymieňať lieky medzi sebou. „Návrh má potenciál obmedziť neúnosný vývoz liekov do iných krajín a tak zlepšiť ich dostupnosť pre slovenských pacientov," povedal prezident SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ. Novela obsahuje opatrenia na zabránenie vývozu a zároveň na zabezpečenie dostupnosti liekov zaradených do zoznamu kategorizovaných liekov. „Ide o lieky, ktoré sú uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia. Návrhom zákona sa odstraňujú ustanovenia, pre ktoré EK začala konanie proti Slovensku o porušení Zmluvy o fungovaní EÚ," zhrnul rezort v predkladacej správe. Ak dajú zákonu zelenú aj parlament a prezident, bude platiť od januára.

zverejnené: 25.08.2016 | počet zobrazení: 27344

počet prístupov od 29.08.2013: 200044
počet prístupov dnes: 50