ADL.sk

Formujeme zdravotníctvo…
Hlavné menu:
Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

TÝŽDEŇ farmaceutického vzdelávania a kariéry

« Späť
Úvod » Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás

Lekárnické listy č. 34, sekcia Publicistika – TÝŽDEŇ farmaceutického vzdelávania a kariéry 2015, 10.06.2015, Michaela Barkociová, Lenka Gajdárová, Katarína Gatialová

Vedeli ste, aké široké možnosti máte pri výbere zamestnania?

Začiatok marca patril na pôde Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave budúcnosti. Týždeň farmaceutického vzdelávania a kariéry a Kariérne dni farmaceutov 2015 organizované pod záštitou Slovenského spolku študentov farmácie a Farmaceutickej fakulty UK priniesli od 9. do 12. 3. 2015 študentom farmácie možnosť dozvedieť sa viac omožnostiach svojho budúceho pracovného povolania a naštartovať svoju kariéru správnym smerom, aby sa uplatnili na dnešnom farmaceutickom trhu práce. Informácie o svojom budúcom zamestnaní získali priamo od zástupcov farmaceutických a distribučných spoločností, stavovských organizácií, štátnej správy či sietí lekární. Študenti súčasne mali možnosť rozšíriť si svoje farmaceutické vedomosti a zručnosti aj prostredníctvom prednášok, workshopov a diskusií.

Týždeň farmaceutického vzdelávania a kariéry (TyFaVKa) otvoril v pondelok PharmDr. Štefan Krchňák prednáškou o Zväze lekárnikov Európskej únie (PGEU), ktorá sa venuje najmä legislatíve a zdravotnej politike. Vo svojej prednáške sa zameral na to, ako legislatíva EÚ ovplyvňuje lekárnikov a lekárne na Slovensku. Ako poukázal, PGEU sprostredkúva tiež výmenu informácií, údajov a kontakt s Európskou komisiou, parlamentom a ich orgánmi, ako je napríklad Európska lieková agentúra. Prednášku zakončil konkrétnymi informáciami o Direktíve EÚ o falošných liekoch a Direktíve o zdravotných pomôckach.

V pondelok tiež prebehlo podujatie Clinical Skills Event, teda Majstrovstvá v klinickej farmakológii podporené Slovenskou lekárnickou komorou, v spolupráci sUniverzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, o ktorom sa bližšie dočítate v samostatnom článku.

Šanca dozvedieť sa viac

Prvý deň Kariérnych dní farmaceutov odštartoval v utorok a už tradične ich otvoril prodekan Farmaceutickej fakulty doc. PharmDr. Ján Klimas PhD., MPH. Vo svojom príhovore stručne objasnil, ako funguje pracovný trh pre dnešného absolventa farmácie.

Po príhovore nasledovala hlavná časť programu tvorená odbornými prednáškami. Hneď v úvode Mgr. Peter Krajčovič, šéfredaktor Lekárnických listov, predstavil študentom časopis a poskytol im aj konkrétny návod, ako postupovať v prípade záujmu publikovať vlastný článok.

V prednáške zástupcov siete lekární Dr. Max „Bez servítky" mali študenti možnosť pýtať sa na čokoľvek, čo ich v súvislosti so sieťovými lekárňami zaujíma. O dobročinnej činnosti a o tom, aké možnosti má v tejto oblasti farmaceutická spoločnosť, informovala zástupkyňa spoločnosti TEVA. PharmDr. Katarína Nosjean zo spoločnosti Novartis študentom naopak predstavila proces klinických skúšaní liečiv, previedla ich procesom vývoja lieku a náplňou práce monitora klinických skúšaní.

Pred nástupom do každého zamestnania je potrebné absolvovať pracovný pohovor, a práve cenné rady, ako môžu študenti zosúladiť svoju osobnosť s vhodnou kariérou a ako postupovať, ak chcú byť úspešní na prijímacom pohovore do farmaceutickej spoločnosti, predstavil Ing. Rastislav Barilla z farmaceutickej spoločnosti Vitabalans.

Neodškriepiteľne sa väčšina študentov zamestná vo verejnej lekárni. Pracovnú náplň a možnosti v nej prezentovala sieť lekární SUNPHARMA. Novinkou programu bol vstup distribučnej spoločnosti Unipharma – 1. slovenskej lekárnickej akciovej spoločnosti, ktorej zástupcovia predstavili študentom družstvo PLUS Lekáreň a aj projekt Lekárne lekárnikom. Veľká časť programu tohtoročnej TyFaVKy patrila aj pozícii medicínsky reprezentant, ktorý je odporúčaným štartovacím kameňom vo farmaceutickej spoločnosti, čomu sa venovali zástupcovia spoločnosti GlaxoSmithKline.

Expozícia partnerov pokračovala nasledujúci deň pred aulou fakulty, kde sa študenti mohli bližšie informovať omožnostiach uplatnenia, napríklad v oblasti klinického skúšania u spoločnosti Quintiles či o biotechnológiách Contipro. Prebiehalo aj školenie o ústnej hygiene single kefkami spoločnosťou Curaprox.

Odborné prednášky pokračovali témou Elektronická komunikácia v lekárni. PharmDr. Peter Stanko predstavil študentom ADC číselník, jeho využitie, elektronické objednávanie, a tiež fakt, že ADC číselník poskytuje odborné informácie aj priamo pri výdaji.

Ak vás práca vo verejnej lekárni neláka, máte možnosť uplatniť sa napr. v liekovej agentúre. Bližšie informácie o jednotlivých pozíciách vhodných pre absolventa predstavila zástupkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Dotkla sa aj témy registrácie liekov, oveľa viac ju však rozvinul zástupca spoločnosti Novartis v bloku s názvom Registrácia liekov v EÚ.

Prácu vo farmaceutickej spoločnosti priblížila spoločnosť GlaxoSmithKline, ktorá predstavila pozíciu medicínskeho reprezentanta s dôrazom na rozdiely medzi ním a dílerom. Tejto téme sa popri iných venovala aj spoločnosť Servier, ktorá svoj vstup založila na moderovanej diskusii medzi študentmi a jej zamestnancami, ktorí študentom priblížili svoju dennú náplň. Študentov, ktorí sa v budúcnosti vidia ako majitelia vlastných lekární, určite zaujal blok Manažment modernej lekárne spoločnosti Interpharm o tom, čo pacienti od lekární očakávajú, ale aj ako zabezpečiť odbornosť informácií, dostupnosť produktov a zároveň ekonomický rast lekárne. Na túto tému nadviazala aj spoločnosť ISPOR s prednáškou Farmakoekonomika a ekonómia zdravotníctva, ktorá za prítomnosti „lovca hláv" študentom predstavila novú a perspektívnu možnosť uplatnenia farmaceuta na trhu v oblasti farmakoekonomiky.

Pracovným príležitostiam vo výrobe liečiv sa venovala spoločnosť TEVA. Jej zástupca študentom predstavil závod v Opave, ako vyzerajú laboratóriá na výrobu liečiv, aké je ich prístrojové vybavenie a ako samotná výroba prebieha.

Testovanie vedomostí a zručností

Štvrtkový záver TyFaVKy patril najmä študentom a ich vedomostiam. Doobeda sa vo Fakultnej lekárni FaF UK konali Majstrovstvá v lekárenskej komunikácii, podporené Slovenskou lekárnickou komorou, v ktorých si študenti vyskúšali, aké je to čeliť trom fingovaným vyhroteným situáciám z lekárenského prostredia a poradiť si v nich čo najlepšie. Herci z VŠMU stvárnili pacientov s rôznymi problémami, ako napríklad bolesť hrdla a teplota u detí, hnačka či vrátenie liekov po expirácii.

Stvárnenie svojich úloh okorenili aj o rôzne ľudské povahy, takže študenti si museli poradiť s pacientom, ktorý nemá iba farmakoterapeutický problém, ale je aj nahnevaný či podráždený. Odborná porota v zložení PharmDr. Peter Stanko, PharmDr. Anna Oleárová, PhD., MPH. a PharmDr. Katarína Antlová po analýze jednotlivých vystúpení vyhlásila víťaza, ktorým sa stala študentka 5. ročníka Zuzana Jankovičová.

Popoludní študenti, pedagógovia a odborné komisie otvorili už XLVII. ročník Študentskej vedeckej konferencie, ktorá sa každoročne koná pod záštitou FaF UK. Vsekcii študentov doktorandského štúdia na prvom mieste dominoval PharmDr. Štefan Husár, v sekcii biologických vied, v sekcii chemických vied a ďalších farmaceutických vied na základe rozhodnutia odborných porôt zložených z pedagógov FaF UK zaujali prvé miesta Martin Lichý, Peter Kotras a Zuzana Jankovičová.

Aj tento ročník TyFavKy a Kariérnych dní farmaceutov priniesol študentom farmácie veľa zaujímavých tém, inšpirácií a možností, ktoré môžu využiť v budovaní svojej kariéry a na osobný rast. Kariérne dni farmaceutov 2015 boli pripravené v spolupráci s ADC číselníkom, Asociáciou dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok, Slovenskou lekárnickou komorou a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv.

Rovnako ďakujeme za pomoc aj Ústrednej knižnici FaF UK a Katedre jazykov.

Knihy do vybraných podujatí venovalo odborné internetové kníhkupectvo www.uniknihy.sk.

« Späť
zverejnené: 11.06.2015 | počet zobrazení: 183849

počet prístupov od 29.08.2013: 919864
počet prístupov dnes: 830