ADL.sk

Formujeme zdravotníctvo…
Hlavné menu:
Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Transparentná spolupráca

« Späť
Úvod » Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás

Zdravotnícke noviny, 5 – Analýza, 21.05.2015, Katarína Šterbová

Farmaceutické firmy prijali pravidlá zverejňovania prevodov hodnôt

Spolupráca medzi zdravotníckymi pracovníkmi a farmaceutickými spoločnosťami je prirodzená a nevyhnutná Európska federácia farmaceutických odvetví a asociácií (EFPIA) prijala vlani tzv. disclosure kódex, ktorý upravuje pravidlá transparentného zverejňovania finančných aj nefinančných prevodov hodnôt medzi farma priemyslom a zdravotníkmi alebo zariadeniami. Informácie za tento rok budú zverejnené v prvej polovici roku 2016. Ako uviedla Katarína Slezáková z Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP), spolupráca medzi zdravotníkmi a farmaceutickými spoločnosťami je prirodzená a nevyhnutná, a najmä prospešná pre pacientov. „Je užitočná, keďže pomáha zvyšovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ako aj hodnotu budúceho medicínskeho výskumu," dodala.

Transparentné zverejňovanie

Jednou z priorít AIFP je podľa K. Slezákovej transparentné zverejňovanie. „Zvýšenie transparentnosti pomôže vzťahom medzi zdravotníkmi, priemyslom i verejnosťou. Pomôže tiež zvýšiť dôveru a rešpekt v slovenské zdravotníctvo," vysvetlila. „Dôvodom, prečo sme vypracovali pravidlá transparentného zverejňovania prevodov hodnôt je, že potrebujeme partnersky spolupracovať so zástupcami vlád, pacientskymi organizáciami, sektorom zdravotníctva. Inak sa nám nepodarí zrealizovať to, o čo nám ide, nedostaneme nové lieky k pacientom," povedal generálny riaditeľ EFPIA Richard Bergström.

Vlády sa na farmaceutický priemysel spoliehajú

Podľa R. Bergströma sa vlády niektorých európskych krajín spoliehajú, že farmaceutický priemysel bude dohliadať na dodržiavanie pravidiel kódexu. „Ak by ste napríklad vo Veľkej Británii podali sťažnosť na regulačný úrad, postúpi ho vlastnému orgánu EFPIA, akémusi „súdu", ktorý sťažnosť posúdi a prijme rozhodnutie, napríklad vysloví verejné pokarhanie, alebo udelí pokutu, či pozastaví členstvo v asociácii," uviedol R. Bergström. Vlády sa podľa neho na farma priemysel spoliehajú, pretože je to pre ne jednoduchšie i lacnejšie. Slovensko rozhodnutia a kontrolu na farmaceutický priemysel nenechalo, prijalo legislatívu, ktorá túto oblasť upravuje.

STANOVISKO PREZÍDIA ADL

treba sa vrátiť k podstate problému ADL považuje už súčasné nastavenie legislatívy v súvislosti so zabezpečením transparentnosti sledovania výdavkov na jednotlivé vzdelávacie a marketingové aktivity za dostatočné. V tejto súvislosti treba povedať, že farmaceutické spoločnosti podliehajú zdaňovaniu a možnosti rôznych kontrol v rozsahu, ktorý sa netýka žiadnej zo spoločností v rámci iných odvetví. Farmaceutické spoločnosti pritom rovnako ako spoločnosti z iných odvetví fungujú na princípe bežných obchodných vzťahov v zmysle platnej legislatívy.

Myslíme si, že je potrebné vrátiť sa k podstate problému, ktorý vyplýva z príslušnej legislatívy o povinnom vzdelávaní zdravotníckych zamestnancov.

Farmaceutické spoločnosti sú v tomto prípade partnerom, ktorý supluje úlohu štátu či zamestnávateľov, preto si nemyslíme, že by za svoj postoj mali byť trestané formou rôznych dodatočných odvodov a neustále sa zvyšujúcich nárokov na vedenie administratívy v tejto oblasti. Rozumieme, že štát sa snaží rôznymi spôsobmi zabezpečiť dodatočné finančné prostriedky na svoje fungovanie a farmaceutické spoločnosti sú v tomto smere dlhodobo vnímané ako veľmi široký zdroj možností. V prvom rade by sa však obe strany mali vnímať ako partneri, a to najmä v rámci problematických oblastí, ako je vzdelávanie zdravotníckych zamestnancov, ktoré je na jednej strane povinné a sankcionovateľné, bez finančnej pomoci farmaceutických spoločnosti však dlhodobo neudržateľné.

« Späť
zverejnené: 22.05.2015 | počet zobrazení: 115083

počet prístupov od 29.08.2013: 918278
počet prístupov dnes: 652