ADL.sk

Formujeme zdravotníctvo…
Hlavné menu:
Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Úvaha o vyradení liekov z kategorizácie

« Späť
Úvod » Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás

Slovenská lekárnická komora: Pre emergentný systém uvažujú niektorí o vyradení liekov z kategorizácie

Bratislava 4. mája 2017, TASR/HSP

Za nedodanie liekov na recept hrozia po novom zo zákona vysoké sankcie. Ak sa k nim pacient od apríla tohto roka nedostane v lekárni do 48 hodín, výrobcovia či distribútori môžu dostať pokutu do výšky 100.000 eur, v opakovanom prípade do milión eur.

Niektorí pre takto nastavené sankcie avizujú možnosť podania žiadosti o vyradenie viacerých liekov z kategorizácie, čo znamená, že by sa na ne nevzťahoval zákon, no prišli by o úhrady od zdravotných poisťovní. Na situáciu upozornila Slovenská lekárnická komora (SLeK). S dodaním liekov načas však podľa nej zatiaľ nie je žiaden problém a dodávky sa uskutočňujú „ihneď po objednaní“.

„Ak by k takémuto kroku došlo, nemožno to považovať za taktizovanie,“ reagovala Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL). Neregistruje však, že by o to jej členovia mali zvýšený záujem. Šéf Asociácie Koloman Gachall označil sankcie za vysoké. Niekedy sa kategorizovaný liek nedá dodať z objektívnych príčin, povedal. Ako príklad uviedol výpadok vo výrobe. „Žiadosť o vyradenie z kategorizácie je preto pre niektorých jedinou ochranou pred vysokými pokutami,“ uviedol.

„Takéto informácie zatiaľ nevnímame rizikovo,“ odpovedal šéf lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Lieky, u ktorých to hrozí, majú podľa neho dostupnú ekvivalentnú náhradu.

Ministerstvo zdravotníctva je so systémom spokojné, podľa jeho posledných vyjadrení „zatiaľ všetko funguje bezproblémovo“. Tvrdí, že týmto krokom chcelo zabezpečiť lepšiu dostupnosť liekov, pacienti sa k mnohým nevedeli dostať.

ADL kritizovala emergentný systém ešte pred jeho zavedením. Tvrdila, že v praxi prinesie problémy. K jeho fungovaniu sa momentálne nechce vyjadrovať. „Bolo by predčasné prijímať akékoľvek závery vzhľadom na krátke obdobie jeho fungovania,“ vysvetlil Gachall. Neskôr to však plánuje „relevantne vyhodnotiť“.

Emergentný systém zaviedla novela zákona o liekoch, ktorá okrem iného upravuje aj podmienky ich reexportu. Platná je od prvého januára tohto roka. Distribučné firmy nemôžu za hranice viac vyvážať tie, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia.

Dá sa to iba v prípade súhlasu ich výrobcu. Za nedodržiavanie zákona hrozia pokuty až jeden milión eur.

Ministerstvo začalo pre porušenie súčasnej legislatívy jedno správne konanie. „Diera“, cez ktorú mizli lieky pre pacientov, sa však podľa rezortu zatvorila. Hlásení o chýbajúcich liekoch je výrazne menej, poukazuje rezort. „Minulý rok v októbri sme mali 3986 hlásení o chýbajúcich liekoch, v apríli tohto roka to bolo 46 hlásení,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

Lieky zo Slovenska v minulých rokoch často smerovali do krajín západnej Európy, kde je ich cena vyššia. K dispozícii tak neboli mnohé antipsychotiká, antibiotiká, antiepileptiká, antikoagulanciá, ale aj lieky pre onkopacientov.

« Späť
zverejnené: 05.05.2017 | počet zobrazení: 99187

počet prístupov od 29.08.2013: 918310
počet prístupov dnes: 684