ADL.sk

Formujeme zdravotníctvo…
Hlavné menu:
Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

V EÚ pribúdajú falšované lieky

« Späť
Úvod » Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás

Zdravotnícke noviny | 1 | Titulná strana | 05.05.2016 |

Farmácia

Ide najmä o prípravky na chudnutie či na zvýšenie potencie a lieky na kardiovaskulárne ochorenia.
V EÚ alarmujúco pribúdajú lieky, sfalšované z hľadiska ich totožnosti, histórie či pôvodu. „Obyčajne obsahujú subštandardné alebo falšované zložky, neobsahujú žiadne zložky alebo obsahujú zložky vrátane účinných látok v nesprávnej dávke," informoval Andrej Králik zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Keďže ide o prípravky, ktoré neprechádzajú hodnotením kvality, bezpečnosti a účinnosti, predstavujú nezanedbateľné riziko pre verejné zdravie.

Ako A. Králik uviedol, zo skúseností vyplýva, že takéto falšované lieky sa nedostávajú k pacientovi iba nelegálnou cestou, ale aj cez legálny dodávateľský reťazec. „To predstavuje osobitnú hrozbu pre zdravie a môže viesť k strate dôvery pacienta aj v legálny dodávateľský reťazec,“ dodal A. Králik.

Podľa Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok je však priestor na distribúciu falošných liekov cez legálny dodávateľsky reťazec veľmi obmedzený. V rovine úvah a čisto hypoteticky by slabým článkom mohol byť spätný nákup liekov do reťazca, paralelný dovoz a tzv. internetové lekárne, ktoré nie sú viazané na kamenné lekárne.

„EÚ kvôli garancii kvality a bezpečnosti pristúpila k jednotnému označeniu e-shopov, ktoré sú viazané na existujúcu kamennú lekáreň. Prakticky je však distribúcia falošných liekov akýmkoľvek distribučným subjektom v rámci reťazca priveľkým reputačným rizikom s následnými právnymi následkami," povedal prezident ADL PharmDr. Koloman Gachall.

Nekomerčné zásielky

Podľa A. Králika sa najčastejšie falšujú lieky súvisiace so životným štýlom, napríklad prípravky na chudnutie, zvýšenie potencie a lieky na kardiovaskulárne ochorenia. V rozvojových krajinách sa často falšujú lieky proti HIV/AIDS, TBC a antimalariká. Falšované lieky sa dostávajú do Európy najmä cez nekomerčné obchodné zásielky, ktoré nie je ľahké odsledovať. Súvisí to s rastúcim fenoménom predaja falošných liekov cez internet.

Prísne pravidlá

„EÚ prijala prísne pravidlá pokiaľ ide o distribúciu liekov v rámci únie, problematické zostávajú dovozy z iných krajín. Keďže na nečlenské krajiny nemá EÚ priamy dosah, v týchto otázkach spolupracuje so SZO a s Interpolom," uviedol A. Králik. Falšované lieky tvoria podľa neho 8 percent všetkých tovarov, zadržaných pri vstupe do únie. Posledné aktuálne dáta sú z roku 2014. „Vtedy bolo zadržaných 2,8 mil. kusov tovarov medicínskej povahy, v celkovej hodnote takmer 4 mil. eur. Až 88 percent falšovaných liekov pochádzalo z Číny, 8 percent prichádza do Európy z Indie," uzavrel A. Králik.

Na slovenskom trhu zaznamenala finančná správa v tomto roku dva prípady falšovania liekov, a to Vilitra 120 tbl. a Vigora 32 tbl. v hodnote 608 dolárov a Zoledronic acid 120 ampuliek za 480 dolárov.

« Späť
zverejnené: 05.05.2016 | počet zobrazení: 115131

počet prístupov od 29.08.2013: 919420
počet prístupov dnes: 386