ADL.sk

Formujeme zdravotníctvo…
Hlavné menu:
Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

V lekárňach chýbajú životne dôležité lieky

« Späť
Úvod » Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás

aktualne.sk, 9.12.2016, sekcia Zdravotníctvo, autor Katarína Filová

BRATISLAVA – Nedostatok niektorých liekov v slovenských lekárňach nie je žiadny nový problém, Slováci mu čelia už dlhé mesiace a roky. Vyriešiť by ho mala novela zákona, ktorá bude platiť od januára. Ktoré životne dôležité lieky chýbajú v regáloch lekární – a čo robiť, aby nebol ohrozený život pacienta?

Výhodný obchod distribučných firiem, ktoré vykupujú na Slovensku lieky a ďalej ich predávajú do zahraničia, by mal od januára skončiť. Následkom takéhoto konania je zúfalstvo slovenských pacientov, ktorí sa nevedia dostať k životne dôležitým liekom. V lekárňach totiž chýbajú a firmy na tomto biznise zarobia ročne podľa odhadov približne 300 miliónov eur.

Onkologické lieky, lieky na kardiovaskulárne ochorenia, inzulín či vakcíny potrebné pre povinné očkovanie. O nedostatku liekov v slovenských lekárňach sa hovorí už roky. Problém by mala vyriešiť novela zákona o liekoch. Účinnosť nadobúda 1. januára 2017.

Medzi lieky, ktoré dlhodobo v regáloch lekární chýbajú, patria napríklad lieky pre onkologických pacientov, pacientov s poruchami srdca, neurologickými problémami, lieky pre diabetikov a lieky, ktoré je potrebné užívať po chirurgických zákrokoch – medzi nimi napríklad Fraxiparine, Eliquis, Xarelto či Pradaxa.

Hroziť bude miliónová pokuta

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zakázal začiatkom decembra vývoz ďalších liekov zo Slovenska. Od 28. novembra padlo celkovo 474 zákazov, minulý rok bolo takýmto spôsobom zakázané vyviezť 87 liekov.

Lieky mali pôvodne smerovať do členských krajín Európskej únie. Od januára sa novelou zmenia pravidlá vývozu, distribučné firmy už nebudú môcť vyvážať lieky, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia.

Vyvážať lieky budú môcť iba ich výrobcovia, alebo držitelia registrácie. Len zopár dní pred zmenou pravidiel počet vyvezených liekov zo Slovenska do zahraničia rastie.

Pôvodný zámer, ktorý mal úplne skoncovať s vývozom liekov za hranice, narazil na odpor Európskej komisie. Považovala to za porušenie voľného obchodu.

Po novom bude za porušenie zákona hroziť pokuta až vo výške milióna eur.

Cieľom musí byť pacient

Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa by nemala nastať situácia, keď zostanú pacienti na Slovensku počas vianočných sviatkov bez svojich liekov.

„Osobne si myslím, že problémy by nemali nastať a garantujem za všetkých lekárnikov na Slovensku, že robíme všetko preto, aby mali pacienti všetky lieky zabezpečené,“ povedal v nedeľu v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Ako ďalej povedal pre Aktuálne.sk, novela zákona o liekoch poukázala na to, že cieľom aktivít každej súčasti liekového reťazca musí byť pacient.

„Na jednej strane je smutné, že takáto elementárna samozrejmosť musí byť napísaná v zákone, na strane druhej je skvelé, že témou debaty o liekoch už nie sú záujmy konkrétnych obchodných subjektov, ale záujmy pacientov. Je vysoko pravdepodobné, že novela výrazne obmedzí nekontrolovaný vývoz liekov zo Slovenska a napomôže tak ich dostupnosti,“ povedal Sukeľ.

Zdôraznil však, že až aplikačná prax ukáže, či bude želaný efekt dosiahnutý. Dôležitá bude aj disciplína jednotlivých subjektov, ako aj súčinnosť všetkých zúčastnených, vrátane pacientov, s kontrolnými orgánmi, myslí si Sukeľ.

Hoci verí, že novela zákona problém vyrieši, priznáva aj to, že priestor na zlepšenie je vždy.

„Ak by sme začali debatu jasnou definíciou cieľa činnosti farmácie ako celku, je nevyhnutné poukázať na kľúčové body k tomuto cieľu vedúce. Tými bodmi sú odbornosť a jej neustále zvyšovanie, zodpovednosť a jej jasná vymožiteľnosť, kvalita a jej exaktné kritéria. Slovenská lekárnická komora do verejnej debaty čoskoro prinesie v týchto troch okruhoch jasne formulované konkrétne legislatívne návrhy,“ uzavrel Ondrej Sukeľ.

Neprimerané sankcie?

Podľa prezidenta Asociácia dodávateľov liekov (ADL) a zdravotníckych pomôcok Kolomana Gachalla je v súčasnosti pre pacientov zložité a stresujúce získať lieky, ktoré potrebujú.

„Pacient sa môže obrátiť na lekárnika s prosbou, aby skontroloval vo svojom informačnom systéme, ktorý je napojený na skladové zásoby dodávateľov, či majú daný liek na sklade. Môže sa zároveň spätne obrátiť na svojho ošetrujúceho lekára, či je možné liečbu zmeniť a vymeniť daný liek za iný s rovnakou účinnou látkou, bez negatívnych vedľajších príznakov. Zároveň sa môže obrátiť na kompetentné štátne inštitúcie, aby začali danú situáciu riešiť,“ vysvetlil Gachall pre Aktuálne.sk.

Čo sa týka novely zákona, tá na jednej strane umožňuje lepšie kontrolu držiteľovi registrácie a výrobcu, na druhej strane ale stoji otázka primeranosti vysokých sankcii, v prípade výpadkov jednotlivých liekov, myslí si.

„Problematické z hľadiska vykonateľnosti vnímame urgentné dodávky v tzv. emergentnom systéme. Do zákona sa nedostal návrh ADL týkajúci sa podpornej zásoby pre emergentný systém. Myslíme si že bez tejto podpornej zásoby novela neumožňuje všetkým držiteľom registrácie dostatočnú kontrolu nad zásobou svojich liekov na Slovensku a vystavuje ich riziku vysokých sankcií,“ upozornil Gachall.

„Už dnes je jasné, že emergentný systém prinesie kolízne situácie a prax otvorí množstvo otázok v súvislosti s jeho fungovaním, preto je viac než pravdepodobné, že novela zákona bude musieť byť opätovne otvorená a prehodnotená v niektorých jej častiach,“ dodal s tým, že ADL bude od nového roka veľmi pozorne sledovať účinnosť novely, jej efektivitu a dopady v praxi.

« Späť
zverejnené: 13.12.2016 | počet zobrazení: 110791

počet prístupov od 29.08.2013: 918121
počet prístupov dnes: 495