Opatrenia na zabezpečenie plynulých dodávok liekov a zabezpečenie ochrany zdravia obyvateľstva v súvislosti s pandémiou COVID-19
Spoločné vyhlásenie
Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP)
Asociácie pre generické a biosimilárne lieky (GENAS)
Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL)
Slovenskej lekárnickej komory (SLeK)
Zväz chemického a farmaceutického priemyslu Slovenskej republiky
Na prevzatie: (formát PDF, veľkosť 270,5 kB)
27. júna 2019 TASR-OTS zverejnila správu ADL:
Platnosť
e-receptov nie je nekonečná
Elektronické recepty boli na Slovensku zavedené od 1. januára 2018. Až do
1. januára 2022 platí prechodné obdobie, kedy ostávajú v platnosti aj
recepty v papierovej forme. Napriek tomu, že tzv. e-recepty sú v praxi už
viac než rok, mnohí pacienti zabúdajú na skutočnosť, že ani platnosť
receptov v ich elektronickej forme nie je, rovnako ako v prípade papierových
receptov, nekonečná.
19. februára 2019 TASR zverejnila v rámci PR servis – Originálna
textová služba príspevok ADL
Podmienky
pre lekárnikov sa zhoršujú
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) nepodpíše revíziu úhrad liekov.
Zdôvodňuje to tým, že farmafirmy nepredložili návrhy na zlacnenie cien liekov, ktoré by garantovali, že po revízii úhrad nestúpnu doplatky pacientom. TASR informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
14. novembra 2018 denník SME v sekcii Ekonomika sa zaoberá problematikou, na ktorú upozorňujú poisťovne Rovnaký liek má v súčasnosti inú cenu pre pacientov s rôznou diagnózou v článku Revízia úhrad za lieky prinesie peniaze na liečbu, tvrdia zdravotné poisťovne
14. novembra 2018 v sekcii Ekonomika Veronika Folentová sa venuje
problematike vo farmafirmách
Pellegrini
dal farmafirmám ultimátum, tie sa ho nezľakli, na ťahu je
Kalavská
Do štvrtka večera sa musí ministerka zdravotníctva rozhodnúť, či odobrí proces, ktorý má znížiť ceny liekov a zoberie farmafirmám 50 miliónov ročne.
27. októbra televízia TA3 odvysielala príspevok Onkopacienti nemajú na lieky, poisťovne ich nepreplácajú.
Onkologickí pacienti sa často nevedia dostať k liekom, ktoré sú už dlho na trhu. Dôvodom je to, že nie sú v tzv. kategorizačnom zozname a preto ich zdravotné poisťovne neuhrádzajú. Pacienti, ktorým často ide o život a liek im ho dokáže predĺžiť, majú z toho v hlavu smútku. Liečivá totiž stoja tisíce eur.
25. mája 2017 v Rádiu Lumen o 17:3 h. Infolumen Zuzana Srncová v správach z domova: Zavedenie emergentného systému predražilo distribúciu liekov
Lucia Pálešová, moderátorka: „Zavedenie emergentného systému do praxe výrazne predražilo distribúciu liekov na Slovensku. Vyplýva to z analýzy Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok. Z dát vyplynulo, že systém sa ukázal ako cenovo neefektívny, najmä z pohľadu mimoriadnych víkendových rozvozov, ktoré vyplynuli zo zavedenia nových pravidiel dodávok.“
23. mája 2017 o 09:24 v Radiu Slovensko
Osvedčil sa emergentný systém?
Od apríla funguje v lekárňach takzvaný emergentný systém. Zabezpečuje, že sa liek dostane k pacientovi najneskôr do 48 hodín. Môže sa však stať, že dodávateľ liek nestihne dodať, za čo mu hrozia vysoké sankcie. Kvôli nim sa preto radšej rozhodne vystúpiť zo systému. Čo potom? To už vie Ľubomíra Goljerová.
3.apríla 2017 Televízia JOJ odvysielala príspevok, že ADL je pripravená pozorne sledovať uplatňovanie emergentného systému v praxi. Nový systém totiž môže priniesť viacerých sporných otázok.
26. januára 2017 v Zdravotníckych novinách č. 04/2017 na strane 2, v sekcii Aktuálne:
Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu, Asociácia generických výrobcov, Asociácia dodávateľov liekov a Slovenská lekárnická komora v súvislosti so zverejnením definitívneho znenia Delegovaného nariadenia Komisie EÚ, 2016/161, ktorým sa dopĺňa smernica Európskeho parlamentu a Rady 2001/83/ES vytvorili pracovnú skupinu. Jej cieľom je implementácia ustanovení Delegovaného nariadenia pre podrobné pravidlá bezpečnostných prvkov na obaloch liekov a pre overovanie liekov.
Slovenská legislatíva rešpektuje homeopatické lieky ako súčasť liečebného systému
22.6.2016, Bratislava, vydané stanovisko ADL k homeopatickým prípravkom
V súvislosti s medializovanou témou dostupnosti, užívania a propagácie homeopatických prípravkov Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) vyjadruje názor, že je v prvom rade potrebné rešpektovať súčasne platné legislatívne normy, ktoré jasne definujú homeopatické lieky ako lieky, podliehajúce registrácií zo strany Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠUKL). Homeopatické lieky nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, nepredstavujú tak záťaž pre verejné financie.
19. apríla 2016 agentúra SITA, PR Servis v kategórii Podnikové info zverejnila správu, že Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok má nového prezidenta. Stal sa ním doterajší člen prezídia asociácie PharmDr. Koloman Gachall. ADL pôsobí na Slovensku už 24. rok a je tak najdlhšie pôsobiacou a jedinou asociáciou na Slovensku, ktorá zjednocuje komplexný liekový reťazec, od farmaceutických spoločností zaoberajúcich sa originálnymi i generickými liekmi, až po distribučné spoločnosti a majiteľov lekární.
Zverejnená správa: www.prservis.sk/…dnikove-info
25. januára 2016 v relácii Rádiožurnál na
Slovenskom rozhlase Erik Potocký odvysielal správu na tému
Chýbajúce lieky na Slovensku: www.rtvs.sk/radio
Výrobcovia liekov si musia dávať pozor na pravidlá v reklame
12. januára 2016 prostredníctvom Spravodajstva SITA – PR Servis v kategórii Zdravie bola zverejnená tlačová správa: Výrobcovia liekov si musia dávať pozor na pravidlá v oblasti reklamy
Žiaden iný trh nesprevádza pri propagácií
výrobkov toľko obmedzení, ako v rámci zdravotníckeho odvetvia. Zhodli sa
na tom zástupcovia farmaceutických spoločností na spoločnom seminári
orientovanom na oblasť propagácie liekov, výživových doplnkov a
kozmetických prípravkov, ktorý sa uskutočnil koncom minulého roka.
Odborné stretnutie zorganizovala Asociácia dodávateľov liekov a
zdravotníckych pomôcok v spolupráci so spoločnosťou IQ
MED a.s.
28. mája 2015 prostredníctvom Spravodajstva SITA – PR Servis bola zverejnená správa, že novou prezidentkou Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) sa stala PharmDr. Iveta Kelová, ktorá doposiaľ pôsobila v rámci Asociácie ako člen prezídia.
v Týždenníku TREND (etrend.sk) bola dňa 26. mája zevrejnená správa Márie Hunkovej Ďalšia novela zákona nezabráni uplácaniu
ADL nesúhlasí s prenášaním zodpovednosti za nedoplatky na lekárnikov – tlačová správa Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok bola zverejnená 30. apríla 2015 cez spravodajstvo SITA, PR servis v kategórii Zdravie a cez mediweb.hnonline.sk v článku Nedoplatky na poistnom nemajú sledovať lekárnici.
Tlačovú správu 2. mája 2015 zverejnili aj
iné printové médiá:
TASR – dnes.sk v článku Dodávateľom
liekov sa nepáčia kroky Dôvery voči neplatičom v lekárňach
a internetový denník 24hod.sk v identickom článku Dovávateľom
liekov sa nepáčia….
vyhlásenie pre spravodajstvo televízie TABLET.TV 14. januára 2015:
Minulý rok zakázali vývoz 28 liekov
Za rok 2014 bol nepovolený vývoz pre 28 liekov, pre mnohé z nich opakovane. Dokopy sme za rok 2014 nepovolili vývoz pre takmer 60 000 balení.
Uplynulý rok preveril flexibilitu zdravotníckych firiem – tlačová správa Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok so zhodnotením roku 2014 bola zverejnená 30.12.2014 cez spravodajstvo SITA, PR servis v kategórii Zdravie.
nezodpovedajú realite dovozu dňa 28.11.2014 zverejnená tlačová správa cez SITA, PR Servis .
ADL plánuje iniciovať otvorenie témy definovania spotreby liekov v súvislosti s reexportom.
Lavína zmien v označovaní výživových doplnkov sa ešte neskončila – tlačová správa bola zverejnená dňa 16.10.2014 cez SITA, PR Servis a v odborných periodikách Lekárnické listy 11/2014 (str.6), Farmaceutický laborant a v časopise Lekárnik 11/2014 (str. 15).
03.04.2014, Bratislava
Dopad referencovania a kategorizácie liekov v praxi
Viac administratívy, zvýšenie podnikateľského rizika a „turistika“ po lekárňach, aj tieto zistenia priniesli v praxi jednotlivým článkom liekového reťazca novely Zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach (č. 362/2011 Z.z.) a Zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov (č. 363/2011 Z.z.), platných od konca roka 2011. Ďalšie zmeny priniesol tiež Zákon č. 18/1996 Z.z. o cenách a s ním súvisiace Opatrenie MZ SR 07045–40/2012-OL. Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok, ako jediná asociácia na Slovensku zastrešujúca komplexný liekový reťazec (farmaceutické a distribučné spoločnosti, výrobcovia liekov, lekárne), zhodnotila prvé dva roky overovania efektívnosti fungovania nových pravidiel v praxi.
31.01.2013, Bratislava
Podpora vzdelávania zdravotníkov farmaceutickými spoločnosťami – uplácanie alebo nevyhnutnosť?
Pod hrozbou odňatia licencií prikazuje zákon zdravotníckym pracovníkov povinne a sústavne sa vzdelávať, definuje, kto im má vzdelávania zabezpečiť, nehovorí však, odkiaľ majú zamestnávatelia a odborné spoločnosti vziať na sústavné vzdelávanie peniaze. Bežným štandardom je preto podpora vzdelávania zo strany farmaceutických spoločností. Tie vynaložili na vzdelávanie zdravotníkov cca 30 mil. EUR za posledné 3 roky a na klinické štúdie viac než 50 mil. EUR. Podpora odborných vzdelávacích podujatí zo strany farmaceutických spoločností je témou, ktorá priebežne rezonuje na verejnosti, zväčša však v negatívnom kontexte. Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok sa preto rozhodla upozorniť na neoprávnenosť kritiky smerujúcej k podpore vzdelávania zdravotníckych pracovníkov zo strany farmaceutického priemyslu.
30.04.2012, Bratislava
Pacienti sú opäť o krok bližšie vyšším doplatkom za lieky
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik krátko pred odchodom z MZ SR urobil ďalší krok k tomu, aby pacienti doplácali viac za lieky. Na základe 1. stupňových rozhodnutí, ktoré podpísal 29.marca 2012, má dôjsť k ohlasovanému zvyšovaniu doplatkov za lieky zo strany pacientov a to s platnosťou od 1.7.2012. Ivan Uhliarik tak urobil 7 dní pred tým, ako ho na stoličke ministra vymenila Zuzana Zvolenská. Nová ministerka na rozhodnutie predchodcu nadviazala a úradníci pod jej vedením už stačili podpísali ďalšiu časť rozhodnutí, ktoré prinútia chorých siahnuť hlbšie do peňaženiek.
09.02.2012, Bratislava
Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) ostro protestuje proti neférovým a zavádzajúcim tvrdeniam ministerstva zdravotníctva o vynakladaní finančných prostriedkov na marketingové aktivity.