Spravodajstvo SITA, PR Servis – kategória zdravie
BRATISLAVA 30. apríla – Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL), ako jediná asociácia na Slovensku, ktorá dlhodobo zastrešuje komplexný liekový reťazec nesúhlasí s prenášaním zodpovednosti za nedoplatky na poistnom na lekárnikov. Lekárnici sú v rámci svojej činnosti povinní postupovať v zmysle platného zákona č. 216/2002 o povolaní lekárnika, o Slovenskej lekárnickej komore a Zákona č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach atď.. Uvedený zákon neumožňuje lekárnikom posudzovať zdravotný stav pacientov, ani vhodnosť liekov predpísaných lekármi, ktoré si chcú pacienti v lekárni vybrať na recept.
Zákon pripúšťa možnosť odmietnuť výdaj lieku, jasne však definuje, že sa tak môže stať len v záujme zdravia pacienta. Nevydanie lieku na recept v súvislosti s nedoplatkom na poistnom nie je podľa ADL možné považovať za takýto záujem. Zákon o lieku jasne definuje, že lekárnik musí vydať pacientovi liek do 24 hodín, za podmienok určených kategorizáciou. Zodpovednosť za posúdenie zdravotného stavu pacienta, ako i následnú preskripciu (predpisovanie) liekov zodpovedá lekár, nie lekárnik.
Na druhej strane majú zdravotné poisťovne na rozdiel od lekární vo svojej činnosti zo zákona jasne zakotvenú nielen úlohu prijímať poistné na verejné zdravotné poistenie a následne ho prerozdeľovať, ale aj vymáhať pohľadávky na poistnom, vrátane úrokov z omeškania, pohľadávky za poskytnutú zdravotnú starostlivosť a pohľadávky vyplývajúce z prerozdelenia poistného podľa osobitného predpisu. ADL sa preto domnieva, že každá zdravotná poisťovňa by mala byť schopná v rámci vnútorného fungovania zabezpečiť efektívny výber poistného bez toho, aby prenášala túto zodpovednosť na ďalšie subjekty v rámci zdravotníckeho reťazca.
Zároveň je možné predpokladať, že navrhovaný systém prinesie lekárnikom ďalšie straty. Najmä tzv. nesieťové lekárne sa pritom už dnes dostávajú na hranicu ekonomickej efektívnosti ich prevádzkovania, pod čo sa podpísali zmeny v legislatíve v uplynulých štyroch rokoch. Ide najmä o podstatné zníženie marží, ale i zmeny v kategorizácii a referencovaní cien jednotlivých liekov. Zmeny v procesoch stanovovania cien liekov spôsobujú každomesačné výkyvy preskripčných zvyklostí lekárov v závislosti na novej kategorizácii, čo prináša lekárňam finančné straty. Výška úhrad totiž rýchlo mení dopyt po liekoch. Časť sa stáva nepredajnou, ostáva na skladoch a exspiruje. Len zabezpečenie neustáleho monitoringu týchto zmien, bez sledovania neplatičov poistného, si za uplynulý rok vyžiadalo v rámci všetkých článkov liekového reťazca výrazné investície do vlastných IT systémov.
Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok bude v najbližších týždňoch podrobne sledovať dopady uvedeného rozhodnutia na svojich členov združených v lekárnickej sekcii.
PR Servis je komerčný informačný servis
určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov
určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom
klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto
informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá.
E-mail: prservis@sita.sk