ADL.sk

Formujeme zdravotníctvo…
Hlavné menu:
Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Referencovanie a kategorizácia liekov v praxi

« Späť
Úvod » Slovenská verzia » Médiá » Tlačové správy

03.04.2014, Bratislava

Dopad referencovania a kategorizácie liekov v praxi

Viac administratívy, zvýšenie podnikateľského rizika a „turistika“ po lekárňach, aj tieto zistenia priniesli v praxi jednotlivým článkom liekového reťazca novely Zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach (č. 362/2011 Z.z.) a Zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov (č. 363/2011 Z.z.), platných od konca roka 2011. Ďalšie zmeny priniesol tiež Zákon č. 18/1996 Z.z. o cenách a s ním súvisiace Opatrenie MZ SR 07045–40/2012-OL. Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok, ako jediná asociácia na Slovensku zastrešujúca komplexný liekový reťazec (farmaceutické a distribučné spoločnosti, výrobcovia liekov, lekárne), zhodnotila prvé dva roky overovania efektívnosti fungovania nových pravidiel v praxi.

Zvyšovanie doplatkov alebo cien liekov?

Novela Zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov priniesla nový spôsob úradného určovania cien liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na predpis. Na základe novely nesmie ich cena presiahnuť priemer troch najnižších cien v EÚ, čím sme sa stali atraktívni pre zahraničie. Zároveň do zoznamu kategorizovaných liekov môžu byť zaradené len generické lieky, ktorých cena dosahuje najviac 65% z najnižšej maximálnej ceny lieku. Okrem týchto zmien pribudol tiež nový spôsob určovania doplatkov za lieky, ktorý vyplynul z následnej novely vyhlášky ministerstva zdravotníctva č. 435/2011 Z. z. o spôsobe určenia štandardnej dávky liečiva a maximálnej výšky úhrady zdravotnej poisťovne za štandardnú dávku liečiva. Ministerstvo zdravotníctva týmto spôsobom získalo oprávnenie v odôvodnených prípadoch výšku doplatku znížiť na základe voľnej úvahy. „Často sa hovorí o tom, že tieto zmeny priniesli zvýšenie cien niektorých druhov liekov a následne aj rast doplatkov hradených zo strany pacienta. Paradoxne sa však za posledný rok mnoho výrobcov dostalo na hranice svojich možností v rámci znižovania cien liekov. Realitou je, že sa neznižujú len ceny liekov, ale aj ich úhrady zo strany zdravotných poisťovní. Pacient tak musí doplatiť z vlastného vrecka viac, čo samozrejme nevníma pozitívne“ uviedla Ing. Iveta Pálešová, vedúca pracovnej skupiny Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) pre farmako-ekonomiku.

Konečnú cenu liekov pre pacientov môžu reálne v praxi ovplyvniť 4 subjekty: výrobca (znížením ceny), štát (schválením úhrady zdravotnej poisťovne), distribútor (znížením marže) a lekáreň (znížením marže). „Za posledný rok siahli výrobcovia výrazne na väčšinu cien liekov, distribútori i lekárne zasa podstatne znížili svoje marže. V praxi však vidíme, že ani tieto úpravy pacienti v konečnom dôsledku výrazne nepociťujú na konečnom doplatku. Hlavným regulátorom z uvedených štyroch subjektov je jednoznačne štát“ zhrnula Iveta Pálešová.

Referencovanie a kategorizácia liekov

Zmeny v cenách liekov vyplývajú z dvoch základných procesov: referencovania a kategorizácie. Referencovanie ceny liekov sa môže realizovať 2× ročne a ide o porovnanie ceny lieku na Slovensku, s cenou toho istého lieku v ďalších krajinách EÚ. Zmena ceny liekov sa pri referencovaní týka cca 4 500 liekov. Problémom pri tomto procese sú okrem iného aj kurzové rozdiely. „Posledné prehľady hovoria o tom, že najviac ovplyvňujú cenu liekov na Slovensku krajiny, kde neplatí euro. Často sa tak nereferencujú ceny liekov, ale kurzy v jednotlivých krajinách, čo spôsobuje prudké výkyvy. Zároveň sa ukázalo, že referencovanie znižuje dostupnosť liekov pre pacientov na prelomových obdobiach, kedy dochádza až k výpadkom niektorých liekov.“ Potvrdzuje Mgr. Jana Širková, prezidentka ADL.

Kategorizácia naopak určuje, či bude liek plne alebo len čiastočne hradený zo zdravotného poistenia. Výšku úhrady za liek stanovuje Kategorizačná komisia zložená zo zástupcov Slovenskej lekárskej spoločnosti, zástupcov zdravotných poisťovní a ministerstva zdravotníctva. Kategorizácia prebieha vždy k 1. dňu v mesiaci a dotýka sa priebežne cca 200 liekov. „Sme jedinou krajinou v rámci Európskej únie, ktorá kategorizuje ceny liekov na mesačnej úrovni. Oba procesy (kategorizácia / referencovnanie) sú značnou administratívnou záťažou pre jednotlivé články liekového reťazca. V rámci procesu kategorizácie je nevyhnutné sledovať budúce zmeny na kategorizačnom portáli a vedieť o nich čo najskôr. Distribútori často doplácajú na zmeny stratami a výpadkom v sortimente. Značné sú prudké výkyvy v spotrebe jednotlivých prípravkov s rovnakou, či podobnou účinnou látkou, z čoho vyplývajú ďalšie problémy s obrátkou zásob“ uviedla prezidentka ADL.

Zmeny v cenách pociťujú každý mesiac vo svojich lekárňach aj lekárnici. Každomesačné zmeny preskripčných zvyklostí lekárov v závislosti na novej kategorizácii spôsobujú lekárňam čistú stratu. Podľa výšky úhrad sa mení dopyt po liekoch a tak časť sa stáva nepredajnou, ostáva na skladoch a expiruje. Pacienti pri častých zmenách nie sú schopní sledovať výšku aktuálnych doplatkov a tak sa o zmenách najčastejšie dozvedia až v lekárni pri výbere konkrétneho lieku. Z ich strany je možné zvyšovať tlak na lekárov, aby ich informovali priebežne o zmene v doplatku ich lieku. Sledovanie zmien si za uplynulý rok vyžiadalo v rámci všetkých článkov liekového reťazca aj výraznejšie investície do vlastných IT systémov.

Kontakt:
Dr. Mgr. Jana Glodžáková
Manažér ADL

Tel.: 02/52 63 11 88
GSM: 0910/90 42 42
mail: adl@adl.sk

« Späť
zverejnené: 21.05.2014 | počet zobrazení: 138721

počet prístupov od 29.08.2013: 920753
počet prístupov dnes: 861