Opatrenia na zabezpečenie plynulých dodávok liekov a zabezpečenie ochrany zdravia obyvateľstva v súvislosti s pandémiou COVID-19
Spoločné vyhlásenie
Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP)
Asociácie pre generické a biosimilárne lieky (GENAS)
Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL)
Slovenskej lekárnickej komory (SLeK)
Zväz chemického a farmaceutického priemyslu Slovenskej republiky
Na prevzatie: (formát PDF, veľkosť 270,5 kB)
Vnímame súčasnú situáciu so šíriacou sa nákazou COVID-19 s vysokou vážnosťou najmä z dôvodu potreby zvýšenia pozornosti na ochranu zdravia obyvateľstva.
Naším prvoradým záujmom je v tejto vážnej situácii zabezpečiť lieky pre pacientov na Slovensku, a preto ponúkame veľmi účinnú spoluprácu Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky, aby sme spoločným úsilím vytvorili rámec pre urýchlené zabezpečenie dostatočného množstva liekov, zdravotníckeho materiálu a pomôcok pre pacientov v Slovenskej republike.
Považujeme za nevyhnutné spolupracovať na všetkých úsekoch zdravotného sektora vrátane pomoci lekárnikom, ktorí sú najviac vystavení kontaktu s pacientmi. Väčšina lekárni v dnešnej dobe nedisponuje oddeleným priestorom predeleným sklenenou stenou, ktorým by chránili svoje zdravie.
Moderné lekárne majú vystavený tovar, akými sú výživové doplnky, čaje a iný zdravotnícky materiál v otvorenom priestore, v ktorom pacienti prichádzajú do priameho kontaktu dotykom.
Preto by sme radi napomohli v informačnej kampani pod názvom „Chráňte seba aj nás, spoločne to zvládneme“ za účelom účinnej ochrany pred šírením nákazy COVID-19 lekárňam ako aj lekárom prvého kontaktu, ktorí spolu s pacientami sú najviac exponovanými skupinami.
Vzniknutá situácia neobišla zásah do voľného pohybu osôb, dodávok tovaru ako aj základných služieb v Európe vrátane SR. Implementácia európskych nariadení smerujúca ku kontrole osôb a tovaru by mala byť založená na princípe solidarity medzi jednotlivými členskými štátmi.
Za účelom vyhnutia sa výpadkom tovaru vrátane dodávok liekov ako aj eliminovať vznik sociálnych a ekonomických ťažkostí spojených s obmedzeniami v súčasnej situácii boja proti šíreniu nákazy COVID-19, je nevyhnutné zabezpečiť funkčnosť systému v každej krajine EÚ, v našom prípade je kľúčová úloha napomôcť zvládnuť vzniknutú situáciu v SR.
Podporujeme návrh Európskej komisie prijať opatrenia na zabezpečenie plynulého a voľného pohybu tovaru v rámci EÚ vrátane dodávok liekov a tým aj dostupnosti liekov v lekárňach.
Považujeme za nevyhnutné zabezpečiť:
Dostupnosť liekov / dovoz: viaceré členské spoločnosti nás upozorňujú, že centrálne sklady liekov, ktoré sú určené aj pre občanov Slovenskej republiky, majú v susediacich krajinách, najmä v Českej republike a Maďarsku. Môže tak nastať problém v dodávkach liekov na Slovensko. Dôvodom nie je len uzavretie hraníc, ale aj prísne opatrenia v daných krajinách. Tie, v snahe zabezpečiť lieky pre svojich občanov, rokujú s distribútormi liekov, aby všetky lieky tam uskladnené ostali na území daných krajín. Keďže je našim bezprostredným záujmom zabezpečiť dostupnosť liekov pre slovenských pacientov, iniciovali sme stretnutie s distribútormi liekov na Slovensku, ktoré sa uskutočnilo v pondelok (23.03.2020) popoludní a zúčastnení sa zhodli na zabezpečení bezproblémového prejazdu hranicami. Za rovnako dôležité považujeme striktnú kontrolu dodržiavania zákonných ustanovení regulujúcich podmienky vývozu liekov z územia SR.
Dodávky liekov v tejto situácii nie sú o statických zásobách v jednotlivých krajinách. Kľúčom k dostupnosti liekov je udržiavať výrobu na maximálnej možnej úrovni a dopravovať liečivá a lieky tam, kde sú potrebné. Na základe informácie z Medicines for Europe, 400 výrobných miest v rámci Európy v súčasnosti vyrába bez obmedzení objednané lieky, vrátane liekov pre chronicky chorých pacientov.
Výrobcovia liekov, distribútori a lekárnici vynakladajú maximálne úsilie na udržanie kontinuity dodávania liekov do SR za účelom zabezpečenia dostupnosti liekov pre chronicky chorých pacientov ako aj pacientov s akútnym ochorením. Výpadky liekov pre chronicky chorých by mohli spôsobiť dekompenzácie ochorení pacientov a s tým spojené ďalšie obsadzovanie nemocničných lôžok pacientmi, ktorých treba udržiavať na liečbe.
V tejto situácii musíme riadiť a plánovať prudké nárasty dopytu liekov na úrovni EÚ ako aj na vnútroštátnej úrovni. V tomto zmysle je nevyhnutná spolupráca v rámci členských štátov EÚ a paralelný dialóg medzi krajinami.
Na prevzatie: (formát PDF, veľkosť 270,5 kB)