Väčšina príjmov zdravotníctva ide od ekonomicky aktívnych poistencov, ktorých je ale menšina. Vyplýva to zo Správy o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2023, ktorú vypracoval ÚDZS. Podľa úradu 44 % ekonomicky aktívnych poistencov prispieva formou odvodov do zdravotného systému 71 % jeho celkových príjmov. Poistné za poistencov štátu je hradené zo štátneho rozpočtu, na ktorý prispievajú všetci pracujúci a firmy prostredníctvom odvodov a daní. Väčšina príjmov sa tak ročne vyzbiera na zdravotníctvo od zamestnancov, zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb.
Počet poistencov sa v roku 2023 v porovnaní s predchádzajúcim rokom výrazne nezmenil. Z celkového počtu 5,185 milióna poistencov je 44 % ekonomicky aktívnych a za 56 % poistencov platí poistné štát. Ide najmä o dôchodcov, deti, študentov, matky na materskej a rodičovskej dovolenke a nezamestnaných evidovaných na úrade práce.
V porovnaní s rokom 2022 zaznamenala pokles počtu poistencov iba Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá prišla celkovo o 34 489 poistencov. Zdravotnej poisťovni Dôvera naopak pribudlo 19 724 poistencov a ZP Union 17 753.
K 31. decembru 2023 tak mala:
V roku 2022 bolo 56 % poistencov poistených vo VšZP. Po prepočítaní váhami veku a chorobnosti má však VšZP 63 % podiel, keďže má vo všeobecnosti starších a chorejších poistencov. Aj keď počty poistencov sú jasne dané, na Slovensku sa používa tzv. prerozdeľovací mechanizmus slúžiaci na vyrovnanie rozdielneho rizika zdravotných poisťovní spôsobeného inou skladbou poistného kmeňa. Poisťovne tak nemajú dovolené stratifikovať riziko prostredníctvom rozdielnych platieb za poistné.
Na ohodnotenie rizikovosti kmeňa poisťovne je potrebné vyčísliť váhu jednotlivých poistencov. Poistenci sú zaradení do nákladových skupín podľa demografických ukazovateľov ako sú vek, pohlavie a ekonomická aktivita, chorobnosti, kde má vplyv spotreba liekov, zdravotníckych pomôcok či absolvovaných hospitalizácií, a nákladov na zdravotnú starostlivosť počas predchádzajúcich rokov. Každá nákladová skupina má v danom roku vyhláškou vopred pridelený index rizika, pričom táto agenda spadá pod Inštitút zdravotných analýz na ministerstve zdravotníctva. Index rizika nákladov je aktualizovaný každý rok a rátaný podľa skutočných nákladov na zdravotnú starostlivosť danej skupiny v predchádzajúcich rokoch. Výsledný index rizika poistenca je súčtom jeho jednotlivých indexov a predstavuje váhu, ktorou vstupuje do výpočtu prerozdeľovania. To znamená, koľko prostriedkov bude poisťovni alokovaných na pokrytie nákladov na zdravotnú starostlivosť konkrétneho poistenca. Váhy všetkých poistencov poisťovne sa zrátajú, čím vznikne tzv. prepočítaný počet poistencov jednotlivých poisťovní.
Prerozdeľovanie metodicky zastrešuje ministerstvo zdravotníctva, za správnosť a kompletnosť dát vstupujúcich do výpočtu zodpovedajú zdravotné poisťovne. V kompetencii ÚDZS je len samotný výpočet výsledku prerozdeľovania.
Zdroj: zdravotnickydennik.sk | (formát PDF, veľkosť 631,5 kB) | (formát PNG, veľkosť 2,9 MB)