Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

meniny má Oto


Energetické poradenstvo pre malé a stredné podniky

« Späť
Slovenská verzia » Aktuality » Energetické poradenstvo pre malé a stredné podniky

Od jesene roku 2021 sme svedkami nárastu cien na zemného plynu a elektrickej energie na burzách. Primárnym dôvodom bolo obmedzovanie ponuky oboch komodít, jednak účelovo (Rusko) a jednak z dôvodu porúch, opráv, či nevhodných klimatických podmienok pre výrobu elektrickej energie. Situáciu eskalovala vojna medzi Ruskom a Ukrajinou a postupný pokles dodávok zemného plynu z Ruska (trhový podiel klesol zo 40% na 7%), ktorý nebol dostatočne kompenzovaný úsporami a dodávkami z iných zdrojov. Cena kulminoval na prelome augusta a septembra, pri dodávke na nasledujúci deň, pri plyne na úrovni 340 €/MWh a pri elektrickej energii, viac ako 1000 €/MWh.

Vývoj sa mení až počas zimného obdobia, keď vysoký stav zásob a mierne počasie vplývajú na trvalý pokles ceny zemného plynu, ktorý je v súčasnosti na úrovni 56 €/MWh. To je pokles o 84% alebo na menej ako 1/6 maximálnej ceny spred ani nie polroka. Zemný plyn má dnes cenu ako naposledy v septembri 2021, polroka pred začiatkom ruskej agresie na Ukrajine. Zároveň je to 2 – 3 násobok bežnej ceny v rokoch 2015 – 2020.

Energetické poradenstvo pre sektor malých a stredných podnikov

Teplé počasie dokonca spôsobilo neobvyklú situáciu, keď od 24. do 31. decembra Európa ako celok do zásobníkov plyn vtláčala namiesto obvyklého čerpania. Niektorí odborníci odhadujú, že nám môže na jar zostať v zásobníkoch možno aj viac ako 50% nespotrebovaného plynu. Ceny plynu by sa tak mohli až do leta udržať pod úrovňou 100 €/MWh, pri najhoršom v jej blízkosti. Dôležitú rolu však začína hrať riziko letných horúčav, kedy nemusí byť dostatok vody na výrobu elektriny, ani na chladenie jadrových blokov, spotreba klimatizácií môže prudko rásť a ak nebude ani fúkať, dopyt paroplynových zdrojov elektriny môže ceny plynu tlačiť opäť prudko nahor. Zvlášť, ak sa do toho zamieša politika. Napríklad v podobe sankcií na import ruského LNG, ktorého Európa v minulom roku doviezla 17,5 miliárd m3 a v tomto roku by ho mala doviezť možno aj viac ako 20 miliárd m3. Ak sa cez leto nepodarí natlačiť do zásobníkov toľko plynu, ako minulé leto, situácia nebude ružová. Riziká pre leto a budúcu zimu však stále nie sú zanedbateľné a ceny by preto opäť mohli vystreliť nad úroveň 99 €/MWh, čo je hranica stropu prijatého vládou SR. Rovnako je rizikom vývoj počasia v letných mesiacoch. V prípade dlhšieho obdobia suchého počasia môže Európa výpadok vodných a jadrových elektrární, opäť nahrádzať plynom ako sme videli v roku 2022.

Faktúry s vysokými cenami

Odporúčame rozlíšiť medzi zúčtovacími a zálohovými faktúrami. Zúčtovacie faktúry sa týkajú fakturačného obdobia 2022. Pokiaľ sú v nich vysoké nedoplatky súvisia s tým, že zálohové platby boli nižšie, no dodávatelia si už museli upravovať cenník vzhľadom na vývoj na trhu. V prípade vysokých nedoplatkov, odporúčame kontaktovať dodávateľ s cieľom dohodnúť splátkový kalendár alebo posunutie platby. V prípade vysokých zálohových faktúr, odporúčame neplatiť, kontaktovať dodávateľa, pretože mechanizmus kompenzácii v prípade samospráv sa ešte len tvorí.

Vládne kompenzácie

Základom je rozhodnutie o zastropovaní cien na úrovni 99 €/MWh pri zemnom plyne a 199 €/MWh pri elektrickej energii. To je maximálna hranica cien, ktoré platia pre neregulované subjekty. Regulované subjekty ako domácnosti a malé firmy platia pri zemnom plyne ceny vyššie o 15% a pri elektrickej energii rovnaké ceny ako v roku 2022. Vláda rozhodla o rozšírenie regulovaných subjektov o DSS alebo spoločenstvá bytov s vlastnými kotolňami. Túto skutočnosť bolo potrebné nahlásiť u dodávateľa do 31.12.2022. Kto tak neurobil, nemôže využívať režim regulovaného subjektu. V prípade neregulovaných subjektov platia vyššie uvedené stropy s možnosťou kompenzácie 80% nákladov pri vyšších cenách ako sú stropy.

Malé a stredné podniky

Malé a stredné podniky, ktoré majú spotrebu nad 30 MWh elektriny a nad 100 MWh plynu by mali zaplatiť dodávateľskú faktúru a následne prostredníctvom schémy podpory 2.1 Ministerstva hospodárstva žiadať o kompenzácie. V prípade plynu pre nich platí cenový strop 99 €/MWh. Zo sumy nad tento strop sa kompenzuje 80% nákladov. Zaplatia tak 99 €/MWh a 20% sumy prevyšujúcej strop, zvyšok dostane ako kompenzáciu od štátu.

Regulované subjekty, ktoré majú spotrebu nižšiu ako 30 MWh elektriny a nad 100 MWh plynu, platia len sumu dohodnutých cenových stropov, pri plyne je to 99 €/MWh. Sumu nad rámec stropu kompenzuje štát priamo dodávateľovi. Odporúčame túto skutočnosť priamo preveriť aj u dodávateľa.

Schéma 2.1 by mala fungovať najneskôr v druhej polovici februára. Bude sa týkať prvého kvartálu 2023. Naše odporúčanie je z hľadiska najvhodnejšieho nastavenia cien komunikovať priamo s dodávateľmi, ktorí sú pripravení ponúknuť najvhodnejšie produkty.

SPNZ ponúka možnosť školení v oblasti energetiky, zameraných na obstarávanie energií, vývoj na trhu a legislatívne zme­ny.

Zdroj: Richard Kvasňovský, Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ)

Ďalšie informácie: www.vlada.gov.sk | (formát PDF, veľkosť 114,1 kB) | (formát PNG, veľkosť 1,0 MB)

zverejnené: 21.02.2023 | počet zobrazení: 13323

počet prístupov od 29.08.2013: 829687
počet prístupov dnes: 269