Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

meniny má Oto


MZ cúva od zriadenia štátnej distribučnej spoločnosti

« Späť
Slovenská verzia » Aktuality » MZ cúva od zriadenia štátnej distribučnej spoločnosti

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR ustupuje od zámeru zriadiť štátnu distribučnú spoločnosť na dodávku liekov a zdravotníckych pomôcok. Rezort priznáva, že z návrhu sa v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK) nepodarilo odstrániť viaceré zásadné pripomienky týkajúce sa najmä financovania spoločnosti. Na štátnu distribučnú spoločnosť v 100% vlastníctve štátu MZ SR žiadalo pôvodne vyčleniť finančné aktíva v celkovej sume 15 miliónov €, ako vklad do základného imania.

„V rámci MPK k materiálu sa nepodarilo odstrániť viaceré zásadné pripomienky. Tie sa týkali predovšetkým financovania tejto distribučnej spoločnosti, aby jej zriadenie nemalo dodatočné požiadavky na rozpočet verejnej správy“, spresnilo ministerstvo.

Ministerstvo v tejto súvislosti uviedlo, že chce uprednostňovať riešenia centrálneho obstarávania liekov, ako aj niektorých činností, ktoré by mali byť predmetom činnosti distribučnej spoločnosti, napríklad formou interných kapacít ministerstva. „Tento proces je už vo vysokom štádiu rozpracovanosti a nevytvára dodatočné požiadavky na štátny rozpočet“, zverejnil komunikačný odbor ministerstva.

Návrh koncepcie zriadenia štátnej distribučnej spoločnosti na dodávanie liekov a zdravotníckych pomôcok ministerstvo zdravotníctva predložilo do medzirezortného pripomienkového konania vo februári 2023. Plán vytvorenia štátnej spoločnosti MZ SR odôvodňovalo údajnou potrebou „zefektívniť distribúciu liekov a zabezpečiť sebestačnosť štátnych zdravotníckych zariadení v oblasti zásobovania a distribúcie liekov“ a upozorňovalo, že „ako inštitúcii zodpovednej za poskytovanie liečebno-preventívnej starostlivosti jej v súčasnosti chýba nástroj a priamy dosah na riešenie vzniknutých krízových situácii v oblasti zásobovania a  distribúcie liekov, zdravotných pomôcok a kontrola v oblasti zásobovania liekmi a zdravotnými pomôckami, ako rovnako nevie zabrániť dominantnej pozície na trhu liekov úzkemu kruhu súkromných firiem a ich neúmernému vplyvu na cenu liekov a ich distribúciu“. Plán na zriadene štátnej spoločnosti bol súčasťou predvolebného programu hnutia OĽANO a stal sa aj súčasťou Programového vyhlásenia vlády (PVV).

Zdroj:

zverejnené: 05.04.2023 | počet zobrazení: 9126

počet prístupov od 29.08.2013: 829710
počet prístupov dnes: 292