ADL.sk

Formujeme zdravotníctvo…
Hlavné menu:
Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

meniny má Matej


Návrh na zriadenie štátnej distribučky v pripomienkovom konaní

« Späť
Úvod » Slovenská verzia » Aktuality » Návrh na zriadenie štátnej distribučky v pripomienkovom konaní

Návrh na zriadenie štátnej distribučnej spoločnosti je už v pripomienko­vom konaní

Štát neustupuje zo svojich plánov na zriadenie vlastnej distribučnej spoločnosť na dodávanie liekov a zdravotníckych pomôcok. Návrh koncepcie už predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR do medzirezortného pripomienkového konania. Štátna distribučná spoločnosť v 100% vlastníctve štátu si vyžiada vyčleniť finančné aktíva v celkovej sume 15 miliónov € ako vklad do základného imania.

Ako vyplýva z Predkladacej správy, návrh koncepcie zriadenia štátnej distribučnej spoločnosti na dodávanie liekov a zdravotníckych pomôcok je predložený „za účelom zefektívniť distribúciu liekov a zabezpečiť sebestačnosť štátnych zdravotníckych zariadení v oblasti zásobovania a distribúcie liekov zriadením štátneho distribútora v pôsobnosti MZ SR“. MZ SR v správe upozorňuje, že „ako inštitúcii zodpovednej za poskytovanie liečebno preventívnej starostlivosti v súčasnosti chýba nástroj a priamy dosah na riešenie vzniknutých krízových situácii v oblasti zásobovania a distribúcie liekov, zdravotných pomôcok a  kontrola v oblasti zásobovania liekmi a zdravotnými pomôckami, ako aj zabráneniu dominantnej pozície na trhu liekov úzkemu kruhu súkromných firiem a ich neúmernému vplyvu na cenu liekov a ich distribúciu“.

MZ SR má za to, že v uvedenom segmente je potrebné zabezpečiť aspoň čiastočnú nezávislosť štátu od súkromných distribútorov liekov a zdravotníckych pomôcok, ktorá je nevyhnutná v prípade mimoriadnych situácií akým je aj napríklad nedávna pandémia ochorenia COVID-19. Návrh Koncepcie analyzuje súčasný stav trhu a trhovú silu troch najväčších firiem s liekmi a ich distribúciou, dopad na trh v prípade zriadenia štátnej distribučnej spoločnosti, vplyv na bezpečnosť a ochranu zdravia občanov Slovenskej republiky, ako aj možných variantných riešení predmetnej koncepcie, identifikáciu potrebných nákladov a výdavkov ako aj ziskov z prípadnej realizácie projektu. Zároveň obsahuje aj základný časový harmonogram a poradie potrebných krokov na realizáciu daného projektu.

Zdroj: www.slov-lex.sk | (formát PDF, veľkosť 248,7 kB) | (formát PNG, veľkosť 532,6 kB)

« Späť
zverejnené: 21.02.2023 | počet zobrazení: 18550

počet prístupov od 29.08.2013: 883716
počet prístupov dnes: 512