Kampaň Svetový týždeň povedomia o antimikrobiálnej rezistencii (18. – 24. november) upozorňuje na nevyhnutnosť zodpovedného užívania antibiotík a ďalších liekov. V rámci globálnej kampane prebieha aj iniciatíva Európsky deň antibiotík.
Antibiotiká sú jedným z najvýznamnejších objavov modernej medicíny. Pomáhajú liečiť život ohrozujúce bakteriálne ochorenia, ktoré boli kedysi smrteľné. Dnes však na Slovensku aj vo svete narastá hrozba, že antibiotiká prestanú účinkovať. Nadmerné a nesprávne užívanie antibiotík vedie k tomu, že baktérie sa voči liekom stávajú odolnými. To znamená, že lieky môžu prestať účinkovať aj na bežné choroby ako napríklad angína, zápal priedušiek, zápal močových ciest alebo zápal stredného ucha.
Bez účinných antibiotík pacientom hrozia aj vážne komplikácie pri pooperačných infekciách, zápale pľúc, tuberkulóze, čiernom kašli či otrave krvi. Okrem toho rezistencia predlžuje dobu hospitalizácie a zvyšuje náklady na zdravotnú starostlivosť.
ŠÚKL upozorňuje, že antibiotiká sa dnes často nadužívajú aj v chove zvierat, čo prispieva k šíreniu rezistencie. Riešenie tejto hrozby si vyžaduje spoluprácu zdravotníkov, pacientov aj pôdohospodárov.
Pravidlá ako sa vyhnúť rezistencii:
Zdroj: " www.sukl.sk ":[https://www.sukl.sk/…nas-vsetkych?…] | (formát PDF, veľkosť 717,9 kB) | (formát PNG, veľkosť 1,1 MB)