Spustenie očkovania v lekárňach si podľa Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) vyžaduje posledný krokom a to schválenie nariadenia vlády, ktoré by farmaceutom umožnilo začať certifikované vzdelávanie. Samotná legislatívna zmena, vďaka ktorej je umožnené vykonávať očkovanie v lekárňach, nadobudla účinnosť 1. januára 2024.
V súčasnosti sa dokončuje vyhláška, ktorá určí presné materiálno-technické a personálne predpoklady pre lekárne. musia mať lekárne. Predseda SLeK O. Sukeľ upozorňuje že farmaceuti zatiaľ nemajú oficiálne kompetencie vykonávať očkovanie, verí však, že sa tak udeje v čo najskoršom možnom termíne, aby lekárnici mohli očkovať už v budúcej chrípkovej sezóne. Certifikačný program pre farmaceutov pripravila Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského (FaF UK) v Bratislave. Dekan fakulty potvrdil, že farmaceutická fakulta je pripravená, po akreditácii certifikačného študijného programu, začať s prípravou farmaceutov.
Podľa lekárnikov môže očkovanie v lekárňach prispieť k zvýšeniu preventívnych opatrení. Zástupcovia lekárnikov upozorňujú na skutočnosť, že zaočkovanosť proti chrípke je na Slovensku dlhodobo nízka a práve farmaceuti môžu výrazne prispieť k ochrane pred týmto závažným ochorením. Očkovanie zároveň pomáha znižovať šírenie vírusu chrípky, zabraňuje zhoršeniu vážnych chronických ochorení, ako sú cukrovka, choroby srdca, pľúc, obličiek a následným úmrtiam. Navyše očkovanie znižuje zaťaženie zdravotníkov, ktorých je nedostatok a prispieva k obmedzeniu antimikrobiálnej rezistencie. Lekárne majú podľa lekárnikov vzhľadom na ich strategickú polohu a flexibilný pracovný čas jedinečnú pozíciu, aby vyhovovali potrebám zdravotnej starostlivosti.
Zdroj: www.slek.sk | (formát PDF, veľkosť 1,1 MB) | (formát PNG, veľkosť 1 014,6 kB)