ADL.sk

Formujeme zdravotníctvo…
Hlavné menu:
Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

meniny má Marek


Slovensko čelí problému s dostupnosťou liekov

« Späť
Úvod » Slovenská verzia » Aktuality » Slovensko čelí problému s dostupnosťou liekov

Výpadky v dodávkach liekov sa týkajú širokého radu liekov, od liekov na chronické ochorenia, pre detskú populáciu, liekov na recept, ako aj voľno-predajných liekov. Ministerstvo zdravotníctva (MZ SR) a Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) evidujú zvýšený počet otázok o prerušení či zrušení dodávok liekov. Pre tlačovú agentúru TASR MZ SR uviedlo, že spoločne so ŠÚKL nedisponujú zákonnými mechanizmami, ktoré by im umožňovali pri mimoriadnej a nepredvídateľnej situácii zabezpečiť dodatočné dodávky liekov na slovenskom trhu. V prípade, ak liek nie je dostupný na trhu v dostatočnom množstve počas 60 po sebe nasledujúcich dní, na základe platnej legislatívy môže ministerstvo rozhodnúť o vyradení lieku zo zoznamu kategorizovaných liekov.

MZ SR udáva medzi dôvody nedostupnosti napríklad reexport, výrobné dôvody, nedostatočné kapacity či nedostatok personálu, alebo logistické dôvody, napríklad omeškanie vstupných surovín vrátane účinných látok, hromadenie liekov pacientmi či nárazovo zvýšený dopyt po niektorých typoch liekov, napríklad pri rozšírení respiračných ochorení. Príčinou môžu podľa MZ byť i mimoriadne situácie, ako napríklad pandémia ochorenia COVID-19 alebo vojenský konflikt na Ukrajine.

Generálna tajomníčka Farmaceutickej skupiny Európskej únie (PGEU), zastupujúca komunitných lekárnikov Ilaria Passaraniová nedávno uviedla, že „za posledných sedem, osem rokov sme boli svedkami narastajúceho problému, situácia je vo všetkých krajinách veľmi zlá a ovplyvňuje všetky typy liekov“. Hlavným dôvodom je podľa nej globalizácia výroby liekov, v dôsledku ktorej sú rôzne štádiá výroby liekov rozdelené do viacerých miest po celom svete. Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú dostupnosť liekov nielen na slovenskej, ale aj európskej úrovni patrí vysoká inflácia, ktorá ťaží farmaceutický priemysel, vyššie náklady na energie či drahšie suroviny pre výrobcov. Európska agentúra pre lieky (EMA) ešte v marci 2022 vytvorila špeciálnu skupinu na riešenie problémov s dodávkami liekov. Skupina pracuje na zabezpečení lepšej komunikácie a koordinácie medzi rôznymi hráčmi v tomto odvetví. Výsledkom by mala byť príprava nariadenia obsahujúceho opatrenia na zabezpečenie dostupnosti liekov.

Zdroj:

« Späť
zverejnené: 12.12.2022 | počet zobrazení: 28887

počet prístupov od 29.08.2013: 925354
počet prístupov dnes: 604