ADL.sk

Formujeme zdravotníctvo…
Hlavné menu:
Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

meniny má Bohuslav


Špecialisti budú môcť poveriť všeobecného lekára predpisovaním liekov

« Späť
Úvod » Slovenská verzia » Aktuality » Špecialisti budú môcť poveriť všeobecného lekára predpisovaním liekov

Maximálne ale na 3 mesiace.

Poslanci NR SR schválili novelu zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach na základe ktorej sa má upraviť delegovanie predpisovania liekov medzi špecialistami a všeobecnými lekármi.

Lekár špecialista bude môcť podľa návrhu poveriť všeobecného lekára predpisovaním liekov, a to najviac na tri mesiace. MZ upozorňuje, že za správnu indikáciu humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky alebo dietetickej potraviny je zodpovedný odborný lekár. Pri niektorých pacientoch to môže byť aj viac lekárov. Všeobecného lekára by mohol na predpisovanie oprávniť tiež lekár ústavnej zdravotnej starostlivosti pri prepustení pacienta z nemocnice. Všeobecný lekár má na základe novely zabezpečiť predpisovanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny na dobu maximálne troch mesiacov od 12. dňa prepustenia pacienta z ústavnej zdravotnej starostlivosti, čím sa docieli, aby mal pacient za dané obdobie dostatočný čas na zaradenie do ambulantnej starostlivosti odborného lekára. Odporúčanie na predpisovanie sa má uvádzať v elektronickom zázname o poskytnutí ambulantnej zdravotnej starostlivosti alebo lekárskej správe, prípadne v elektronickom zázname alebo prepúšťacej správe pri prepustení osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Zmena pravidiel pre nekomerčné klinické skúšania

Novela tiež mení pravidlá pre nekomerčné klinické skúšania, čím sa má zlepšiť dostupnosť inovatívnej, efektívnejšej a bezpečnejšej liečby. Konanie pre povolenie skúšania sa má napríklad oslobodiť od správneho poplatku. Rozšíriť by sa mala tiež možnosť na vydanie povolenia na použitie nových liekov pri ohrození života alebo pri riziku závažného zhoršenia zdravotného stavu pacienta. Po novom by sa k nim mohli dostať aj osoby, ktoré neboli účastníkmi klinického skúšania.

Zdroj: www.teraz.sk | (formát PDF, veľkosť 2,0 MB) | (formát PNG, veľkosť 5,4 MB)

« Späť
zverejnené: 29.06.2023 | počet zobrazení: 25417

počet prístupov od 29.08.2013: 993571
počet prístupov dnes: 967