Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

meniny má Žaneta


Chýbajú inzulíny, miznú do zahraničia

« Späť
Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás » Chýbajú inzulíny, miznú do zahraničia

Zlatica Beňová, Pravda, 10.04.2016, 15:00

Pacienti trpiaci na cukrovku sa už niekoľko mesiacov obávajú, či sa dostanú k inzulínu. Zo Slovenska dlhodobo miznú i lieky pre kardiakov či onkologických pacientov. Dôvod? Predávajú sa do zahraničia.

Zasiahnuť už musel aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý najnovšie nepovolil vývoz 357 z nich. Lekárnici tvrdia, že taký nedostatok liekov tu ešte nebol vrátane vakcín pre deti.

Denník Pravda na vývoz liekov do zahraničia dlhodobo upozorňuje, situácia sa však nezlepšuje, ale naopak, zhoršuje. Chystá sa ju riešiť aj nový minister zdravotníctva. Ako jednu z ciest vidí zníženie počtu distribučných spoločností.

„Stalo sa mi to asi pred mesiacom, že som svoj inzulín nedostal, musel som obehnúť iné lekárne, nakoniec mi ho po štyroch dňoch zohnali,“ povedal Ivan Lenorák z Bratislavy. Zmeniť druh inzulínu by nebolo pre neho jednoduché, mohol by dostať hypoglykemický šok či upadnúť do kómy.

„Ak je diabetik nastavený na liečbu, chýbajúci liek môže byť pre neho veľký problém, pre záchranu života sa dá nájsť nejaký spôsob, ale to nie je trvalé riešenie. O kvalite života sa v tomto prípade nedá hovoriť,“ doplnil s tým, že nabudúce k obstarávaniu lieku už bude pristupovať s obavami.

Aj prezident Zväzu diabetikov Slovenska Jozef Borovka vyzýva pacientov, aby si vždy s dostatočným predstihom zabezpečovali inzulín. „Nechávať si to na poslednú chvíľu, keď chýbajú lieky, nie je dnes rozumné,“ povedal Borovka.

Cukrovka, alebo diabetes, je veľmi závažné chronické ochorenie. Vzniká vtedy, ak telo nedokáže vyprodukovaný inzulín, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi, vstrebať. Ak sa cukor nedokáže dostať do buniek, jeho hladina v krvi sa zvyšuje až tak, že poškodzuje orgány a funkcie. Môže viesť k ochoreniu srdca, k slepote, zlyhaniu obličiek, amputácii končatín či strate života. Lieči sa tabletkami alebo podávaním inzulínu.

Ich nedostatok môže ohroziť na Slovensku približne 400-tisíc diabetikov. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v marci nepovolil vývoz siedmich liekov s inzulínmi a tabletami. Celkovo išlo asi o stovku druhov rôznych šarží. Dôvodom je, že by chýbali našim pacientom.

Podľa Diany Madarászovej z referátu komunikácie s médiami distribučné firmy ich chceli predať do Nemecka, Británie, Česka, Dánska, Litvy aj Kanady. Práve boju proti cukrovke bol venovaný Svetový deň zdravia, ktorý si každoročne pripomíname 7. apríla.

Pre nedostupnosť vakcíny je niekoľko mesiacov ohrozené aj povinné očkovanie detí. Látka ich má pritom chrániť proti čiernemu kašľu, mumpsu, záškrtu, tetanu, detskej obrne, osýpkam. Tá najskôr chýbala na východe Slovenska, potom ju už nebolo dostať ani v iných regiónoch.

Málo je aj originálnych liečiv na riedenie krvi, bolesť, epilepsiu, aj na psychiatrické choroby. Preto ŠÚKL od začiatku roka nepovolili vývoz niektorých z nich. Stop dostal aj reexport liečiv na žalúdočné problémy aj pre astmatikov. Celkovo išlo o 357 liekov.

… celý článok Chýbajú inzulíny, miznú do zahraničia

zverejnené: 12.04.2016 | počet zobrazení: 27125

počet prístupov od 29.08.2013: 195799
počet prístupov dnes: 44