Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Nina


Novela zastaví vývoz liekov

« Späť
Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás » Novela zastaví vývoz liekov

TA3, 18:30 Hlavné správy, 26.08.2016

Daniela PIRŠELOVÁ, moderátorka
Po prijatí novely zákona by sa malo zlepšiť zásobovanie liekmi a pacienti vraj nebudú mať problém zohnať to, čo potrebujú. Lekárnici preto odsunujú snahy ministra zdravotníctva oklieštiť kompetencie distribučným spoločnostiam. Tie na reexporte kategorizovaných liekov ročne zarobia stovky miliónov eur.

Lenka JEŽOVÁ, redaktorka
Lekárnici tvrdia, že do zahraničia sa predávajú všetky lieky, ktoré sa dajú. Pri liečbe majú problémy s ich nedostatkom cukrovkári, reumatici či onkologickí pacienti. Nepomohla pritom ani väčšia kontrola vývozu liekov Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv.

Ondrej SUKEĽ, prezident Slovenskej lekárnickej komory
Počet druhov liekov, ktoré sa vyvážajú zo Slovenska ako aj počet balení neustále narastá a lekárne dnes majú problém dostať sa nie iba k tým nejakým vzácnejším liekom.

Lenka JEŽOVÁ, redaktorka
Novela bola podľa lekárnikov nevyhnutná. Súčasný alarmujúci stav potvrdzujú aj údaje získané z lekární. Za posledný rok im chýbalo 462 druhov liekov, ktoré nahlásili až 7 000 krát. Až 67% z hlásení sa týkalo najpredávanejšieho sortimentu.

Norbert CHANO, lekárni
Naozaj sú to dáta, ktoré sú overiteľné, ktoré, ktoré niekto nemôže spochybniť.

Lenka JEŽOVÁ, redaktorka
Rezort zdravotníctva preto pripravil v novele zákona o liekoch obmedzenie ich reexportu. Po novom distribučné spoločnosti nebudú môcť vyvážať kategorizované lieky do cudziny. Budú im totiž hroziť miliónové pokuty.

Stanislava LUPTÁKOVÁ, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva
Pri porušení ustanovení novely zákona môže byť uložená pokuta až do výšky milión eur.

Lenka JEŽOVÁ, redaktorka
Lekárnici sú s podstatnou časťou novely spokojní. Niektoré pasáže ale malo podľa nich ministerstvo vypustiť. Skeptickejší sú distribútori.

Ondrej SUKEĽ, prezident Slovenskej lekárnickej komory
Výhradu, ktorú môžme prezentovať je práve povinnosť zaslať anonymizovaný recept v prípade, ak lekár nechce na 100% zabezpečiť liek pre toho pacienta.

Koloman GACHALL, prezident Asociácia dodávateľov liekov
Riziká vidíme najmä v definovaní urgentnosti dodávok, ktoré je drahé a zbytočné riešenie pre celý liekový reťazec. Na Slovensku neevidujeme problém v rýchlosti dodávok do lekární, ale v dostupnosti jednotlivých liekov, ktoré sú z pohľadu ceny atraktívne pre reexport.

Lenka JEŽOVÁ, redaktorka
Slovenská lekárnická komora očakáva, že sa situácia s nedostupnými liekmi stabilizuje od budúceho roka, keď vstúpi do platnosti novela zákona.
Lenka Ježová, TA3.

zverejnené: 05.09.2016 | počet zobrazení: 26358

počet prístupov od 29.08.2013: 200131
počet prístupov dnes: 50