Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Nina


Rýchlejšie uvedenie na trh

« Späť
Slovenská verzia » Médiá » Napísali o nás » Rýchlejšie uvedenie na trh

TA3 | 18:30 Hlavné správy | 23.10.2015 |

Alfonz ŠURAN, moderátor

V posledných rokoch Slovensko zažíva veľký nárast predaja výživových doplnkov. Len v prvej polovici tohto roka zaregistrovali Úrad verejného zdravotníctva 1 317 nových produktov. Pripravovaná novela zákona by celý proces ich uvedenia na trh mala ešte zjednodušiť. Tým sa ale otvára cesta pre špekulantov, ktorí môžu spotrebiteľov zavádzať o účinkoch týchto produktov.

Lenka JEŽOVÁ, redaktorka

Keď sa majú firmy rozhodnúť medzi výrobou výživových doplnkov a liekov pre jednoduchšiu registráciu si často vyberajú prvú možnosť. Potvrdzujú to aj štatistiky s počtami registrovaných výživových doplnkov za posledných päť rokov.

Lenka SKALICKÁ, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR

Treba si uvedomiť, že výživový doplnok je potravina. Je to vlastne doplnok stravy. Registrujú sa ako potraviny v zmysle legislatívy.

Lenka JEŽOVÁ, redaktorka

Celý proces registrácie ešte urýchli novela zákona, ktorú parlament posunul do druhého čítania. Táto legislatívna úprava má oporu v prísnych podmienkach Európskej únie, ktoré presne určujú aké tvrdenia môžu byť uvedené na obaloch výživových doplnkov.

Lenka SKALICKÁ, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR

Tá zmena sa týka toho, že ten, kto bude chcieť umiestniť výživový doplnok na trh, už nebude musieť požiadať Úrad verejného zdravotníctva o rozhodnutie, ale vlastne to bude len v rovine oznamovacej činnosti.

Iveta KELOVÁ, prezidentka Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok

Vzhľadom na prísne európske pravidlá, výrobcovia môžu na obaloch deklarovať len povolené zdravotné tvrdenia.

Lenka JEŽOVÁ, redaktorka

V praxi sa ale môže stať, že sa na náš trh dostanú aj produkty, ktoré sľubujú zázračné účinky. Dôvod je jednoduchý, za povolené tvrdenia sa považujú aj tie, o ktorých súd ešte nerozhodol.

Lenka SKALICKÁ, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR

Ten, kto chce vyrábať alebo ponúkať výživové doplnky ešte môže uviesť, tie tvrdenia, ktoré čakajú na schválenie.

Zuzana PIPOVÁ, magistra farmácie

Mnoho týchto vlastne účinkuje vlastne, alebo liečivých účinkov toho prípravku je nezmyselných, čiže my ich tu väčšinou usmerníme.

Lenka JEŽOVÁ, redaktorka

Spotrebitelia sú tak odkázaní na serióznosť výrobcov výživových doplnkov a na svoj úsudok. Úrad verejného zdravotníctva aj napriek zmene zákona bude naďalej kontrolovať výživové doplnky a liečivá, u ktorých sa preukážu nedostatky.
Lenka Ježová, TA3.

zverejnené: 27.10.2015 | počet zobrazení: 25745

počet prístupov od 29.08.2013: 200136
počet prístupov dnes: 55