Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o stiahnutí lieku Cefixím STADA z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Sťahovanie z trhu sa vzťahuje na nasledujúce lieky a šarže:
ŠÚKL rovnako rozhodol o stiahnutí lieku ELENIUM, tbl obd 20×10 mg, kód ŠÚKL: 40564 z trhu. Sťahovanie z trhu sa vzťahuje na šarže s číslom 20323 a 20122…
„Čakali sme, že očkovanie v lekárňach bude prebiehať už v tomto roku, keďže zákon už platí a celá debata začala v roku 2021. Zákon však predpokladá vydanie a schválenie viacerých podzákonných noriem. Reálne sa tak začne prvé očkovanie až v roku 2027“ povedal v podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského Ján Klimas v rovnakom podcaste pripomenul, že vzdelávanie študentov na fakultách farmácie sa kvôli novinke v zásade meniť nemusí. Ak totiž budú chcieť lekárnici poskytovať očkovanie, musia prejsť certifikačnou prípravou…
Európska lieková agentúra (EMA) si dala za cieľ hľadať spôsoby zefektívnenie vývoja a hodnotenia biologicky podobných liekov s cieľom podporiť rozvoj a zlepšiť prístup pacientov v rámci Európskej únie k biologicky podobným liekom a zabezpečiť, že Európa bude atraktívnym trhom na vývoj týchto liečebných postupov…
Výbor EMA pre humánne lieky (CHMP) dokončil hodnotenie lieku Mysimba (naltrexón / bupropión), ktorý sa používa na reguláciu telesnej hmotnosti u dospelých s obezitou alebo nadváhou…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o stiahnutí lieku Sugammadex Amomed 100 mg/ml injekčný roztok, sol inj 10×2 ml/200 mg, kód ŠÚKL 2689E z trhu. Sťahovanie sa týka konkrétnej šarže, číslo SX2302A, s dátumom exspirácie 01/2026…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv v reakcii na vyjadrenia splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID–19 Petra Kotlára, počas jeho tlačovej konferencie uviedol, že ústav považuje prezentované názory pána Kotlára za nevedecké, nebezpečné a spôsobilé ohroziť verejné zdravie. Splnomocnenec sa v rámci svojej tlačovej konferencie vyjadril, že „Bola narušená integrita slovenského genofondu.“ a „Moderna a Pfizer z očkovaných spravili geneticky modifikované organizmy, narábali s ľuďmi ako s kukuricou bez ich vedomia.“…
Európska lieková agentúra (EMA) a vedúci agentúr pre lieky (HMA) varujú verejnosť pred nebezpečenstvom neregulovaných liekov na inovatívnu liečbu (ATMP) ponúkaných pacientom v Európskej únii. ATMP sú lieky založené na génoch, tkanivách alebo bunkách. Ak sú regulované (t. j. povolené agentúrou EMA alebo schválené vnútroštátnym orgánom), môžu pacientom priniesť významné výhody. Neregulované lieky však predstavujú pre pacientov vážne zdravotné riziká…
Nová mapa klinického skúšania je dostupná na verejnej webovej stránke informačného systému klinického skúšania (CTIS). Mapa je navrhnutá tak, aby pacientom a zdravotníckym pracovníkom poskytla jednoduchý prístup ku komplexným informáciám o klinických skúšaniach vykonávaných v ich oblasti v reálnom čase, čím sa zvýšil prístup ku klinickému výskumu v Európskej únii (EÚ)…
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila na svojich stránkach v poradí jedenástu verziu novej Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH) a to v slovenskom aj v latinskom jazyku. Slovenský preklad prešiel kontrolou hlavných odborníkov MZ SR všetkých špecializácií. Vďaka Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) Slovensko ako jediné vytvorilo aj latinský variant. V marci 2024 WHO priznalo spravovanie a gestorstvo latinskej verzie Slovensku (NCZI), ako jedinému členovi WHO…
Výbor EMA pre humánne lieky (CHMP) odporučil rozšíriť terapeutickú indikáciu dvoch liekov, Kaftrio (ivakaftor / tezakaftor / elexacaftor) a Kalydeco (ivakaftor) na liečbu cystickej fibrózy, tak, aby zahŕňali ich kombinované použitie u pacientov vo veku dvoch rokov a starších, ktorí majú aspoň jednu mutáciu netriedy I v géne transmembránového regulátora vodivosti cystickej fibrózy (CFTR)…
V súvislosti s nebezpečnou „paracetamolovou výzvou“ – kto zje viac paracetamolu, ktorá sa šíri na sieti TikTok a môže spôsobiť deťom a mladým ľuďom vážne zdravotné problémy, nevynímajúc až zlyhanie pečene, či poškodenie mozgu a obličiek urobila Slovenská lekárnická komora aj Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární (APSL) preventívne opatrenia. Kolegov v lekárňach informujú, aby zvýšili pozornosť a boli ešte ostražitejší…
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zverejnilo štatistiku venovanú pracovným silám v zdravotníctve v roku 2023. Okrem iného z nej vyplýva, že na Slovensku rastie počet lekárov a zubných lekárov. Napriek stále vysokému podielu lekárov nad 60 rokov, pribúda aj mladších lekárov. Kým počet sestier je dlhodobo na približne rovnakej úrovni, praktických sestier – asistentov každoročne pribúda. Dominantné postavenie v slovenskom zdravotníctve majú ženy…
Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) v spolupráci s ďalšími zdravotníckymi organizáciami podala podnet na Európsku komisiu pre diskriminačné uplatňovanie transakčnej dane v zdravotníctve. Podnet sa týka nerovnakého zaobchádzania so zdravotníckymi zariadeniami, keďže niektorí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sú od tejto dane oslobodení, no iní ju musia platiť…
Nefunkčný skríningový register, chýbajúce dáta či nízke výdavky na prevenciu. Slovensko zaostáva v prevencii onkologických ochorení, pričom práve účinná prevencia môže výrazne znížiť úmrtnosť aj náklady na liečbu pacientov. Napriek tomu, že v roku 2021 vstúpila do platnosti legislatíva, ktorá počíta s národným skríningovým registrom, ten stále nie je plne funkčný…
Európska lieková agentúra (EMA) v úzkej spolupráci s Európskou komisiou (EK) zaviedla štandardný postup pre výrobcov určitých vysokorizikových zdravotníckych pomôcok na požiadanie o vedecké poradenstvo o zamýšľanej stratégii klinického vývoja a návrhoch klinického skúšania…
Od 31.01.2025 sa všetky klinické skúšania v Európskej únii (EÚ) vrátane prebiehajúcich skúšaní, ktoré boli schválené podľa predchádzajúceho právneho rámca, smernice o klinickom skúšaní (CTD), riadia nariadením o klinickom skúšaní (CTR). Oficiálne sa tak skončilo trojročné prechodné obdobie počas ktorého viac ako 5000 klinických skúšaní prešlo na CTR prostredníctvom predloženia do informačného systému klinického skúšania (CTIS), ktorý je jediným kontaktným miestom pre zadávateľov a regulačné orgány na predkladanie a posudzovanie žiadostí o klinické skúšanie v EÚ…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu, z úrovne
distribučných spoločností liek Azacitidine Accord 25 mg/ml prášok na
injekčnú suspenziu, plv inu 1×100 mg (liek. inj. skl.). Sťahovanie sa
vzťahuje na šaržu:
kód ŠÚKL: 3851D, číslo šarže: P2300110…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vyzýva lekárne na nahlasovanie údajov o množstve odpadu prostredníctvom aplikácie LEKÁREŇ a to najneskôr do 14.02.2025. Jarný turnus zberu liekového odpadu sa začne vo februári 2025. Lekárne, ktoré informácie už aktualizovali, sú zahrnuté do plánovania odvozu…
Európska lieková agentúra (EMA) začala svoju činnosť 26. januára 1995. Už tridsať rokov sa zameriava na posudzovanie a schvaľovanie bezpečných a vysokokvalitných liekov pre 450 miliónov ľudí a nespočetné množstvo zvierat v Európe. Od vzniku agentúry prešlo zdravotnícke prostredie radikálnymi vedeckými, technologickými, legislatívnymi a spoločenskými zmenami. „Je to európsky príbeh, na ktorý môžeme byť hrdí a oslavovať. Vieme, že nás čakajú výzvy, ale naša budúcnosť je neuveriteľne svetlá. Verím, že otvorenou komunikáciou a spoluprácou môžeme dosiahnuť čokoľvek, čo si zaumienime. Spoločne môžeme naplniť našu víziu rýchlej cesty od inovácií k bezpečným a účinným liekom“, uviedla pri tejto príležitosti Emer Cooke, výkonná riaditeľka EMA…
Európska lieková agentúra (EMA) odporučila v roku 2024 udeliť povolenie na uvedenie na trh pre 114 liekov, 46 z nich malo novú účinnú látku, ktorá nikdy predtým nebola povolená v rámci Európskej únie (EÚ). Je medzi nimi množstvo liekov, ktoré vynikajú svojím prínosom. Agentúra napríklad odporučila prvý liek na liečbu včasnej Alzheimerovej choroby, prvú bezihlovú a menšiu formu adrenalínu na liečbu alergických reakcií, prvú liečbu nádorov spojených s von Hippel-Lindauovou chorobou a dva nové antibiotické lieky na liečbu určitých závažných infekcií…