Z viac ako 15 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 obstaraných Európskou komisiou a následne dodaných na Slovensko, bolo v rokoch 2020 až 2023 podaných len 7 miliónov, čo predstavuje iba 47 %…
V júni 2024 Európska komisia oznámila nové usmernenie ku klinickému hodnoteniu zdravotníckych pomôcok pre zriedkavé ochorenia, ktoré vydala Koordinačná skupina pre zdravotnícke pomôcky, zložená zo zástupcov všetkých členských štátov EÚ. V tomto usmernení sa stanovujú kritériá na určenie toho, kedy by sa zdravotnícka pomôcka mala považovať za pomôcku na zriedkavé ochorenia podľa nariadenia a jeho cieľom je usmerniť výrobcov a notifikované osoby pri uplatňovaní požiadaviek na klinické dôkazy…
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou začal správne konanie vo veci uloženia povinnosti VŠZP predložiť na schválenie ozdravný plán…
Spoločnosť ADVANZ PHARMA, po dohode s Európskou agentúrou pre lieky (EMA) a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), informovala, že posudzovanie klinických prínosov lieku Ocaliva sa nevyvíja priaznivo a s výnimkou klinického skúšania sa u nových pacientov nesmie začať liečba týmto liekom. Jeho registrácia v rámci EÚ sa z dôvodu nepotvrdeného klinického prínosu odporúča zrušiť…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o stiahnutí lieku Atomoxetine Sandoz z trhu. Dôvodom stiahnutia vybraných šarží liekov Atomoxetine Sandoz je zistený nedostatok v kvalite lieku – nesúlad so schválenou špecifikáciou v parametri obsah účinnej látky…
Regulačná agentúra pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) schválila 23. júla 2024 novú indikáciu pre semaglutid (Wegovy). Semaglutid sa stal prvým liekom určeným na liečbu obezity a reguláciu hmotnosti, ktorý MHRA schválila aj na prevenciu kardiovaskulárnych príhod, ako je srdcový infarkt a mŕtvica. Semaglutid môže byť teraz predpísaný na prevenciu kardiovaskulárnych príhod, ako je kardiovaskulárna smrť, nefatálny srdcový infarkt a nefatálna mozgová príhoda u pacientov s diagnostikovaným kardiovaskulárnym ochorením a BMI 27 kg/m2 alebo vyšším…
Európska lieková agentúra (EMA), po rutinnom preskúmaní bezpečnosti lieku Mysimba, vydala nové odporúčania na minimalizáciu rizík interakcií medzi spomínaným liekom a liekmi obsahujúcimi opioidy (vrátane liekov proti bolesti, ako je morfín a kodeín, opioidy používané počas chirurgických zákrokov a niektoré lieky na liečbu kašľa, nádchy alebo hnačky). Liek Mysimba obsahuje kombináciu liečiv naltrexón a bupropión a používa sa spolu s režimovými opatreniami na znižovanie hmotnosti…
Väčšina príjmov zdravotníctva ide od ekonomicky aktívnych poistencov, ktorých je ale menšina. Vyplýva to zo Správy o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2023, ktorú vypracoval ÚDZS. Podľa úradu 44 % ekonomicky aktívnych poistencov prispieva formou odvodov do zdravotného systému 71 % jeho celkových príjmov. Poistné za poistencov štátu je hradené zo štátneho rozpočtu, na ktorý prispievajú všetci pracujúci a firmy prostredníctvom odvodov a daní. Väčšina príjmov sa tak ročne vyzbiera na zdravotníctvo od zamestnancov, zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb…
Slovensko oproti Českej republike vo väčšej miere uľahčuje poistencom spotrebu liekov, dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok. Je to dané veľkorysejšie nastavenými ochrannými limitmi, teda hranicami, od ktorých všetky ďalšie platby zdravotné poisťovne už vracajú svojim poistencom. Ochranný limit sa líši pre jednotlivé skupiny poistencov a od roku 2022 pre niektorých z nich dokonca platí nulový ochranný limit, čo znamená, že takto zvýhodnené osoby nedoplácajú za lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky nič. Nulový ochranný limit, ktorý znižuje vnímanú hodnotu poskytovanej liečby, bol navyše nastavený bez zohľadnenia sociálnej situácie jeho poberateľov, to znamená plošne (napr. všetky deti do 6 rokov majú doplatky za lieky vrátené bez ohľadu na to, či takúto pomoc od štátu potrebujú)…
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vydalo štatistiku týkajúcu sa výskytu chorôb z povolania v roku 2023 z ktorej vyplýva, že uplynulý rok bolo na Slovensku hlásených 429 novopriznaných chorôb z povolania. V priemere je to 16,4 prípadov na 100 000 pracujúcich osôb. Celkový počet hlásení je o takmer pätinu menší ako v roku 2022. Najčastejšie išlo o ochorenie kostí, kĺbov, šliach a nervov končatín z nadmerného zaťaženia a infekčné choroby…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) rozhodol o stiahnutí lieku Atofab 10 mg tvrdé kapsuly, cps dur 30×10 mg (blis.PVC/PE/PCTFE/Al) kód ŠÚKL 7983C, z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje výrobcov a distribútorov humánnych liekov, že v súvislosti s integráciou databázy Eudra so službou EMA pre správu organizácií (OMS), môže ŠÚKL vykonať zápis aktuálnych povolení do databázy Eudra len v prípade, ak držitelia povolení majú uvedené, respektíve aktualizované základné údaje (meno držiteľa povolenia, adresa sídla a skladových priestorov) v systéme OMS…
Slovensko v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) pripravilo národnú pracovnú verziu jedenástej revízie Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH). Slovenský preklad v súčasnosti kontrolujú hlavní odborníci MZ SR naprieč špecializáciami…
Výbor Európskej liekovej agentúry (EMA) pre lieky na humánne použitie (CHMP) odporučil v júni udeliť povolenie pre uvedenie na trh pre lieky určené na liečbu rakoviny močového mechúra, rakovinu krvi, lieku na liečbu paroxyzmálnej nočnej hemoglobinúrie, lieku v podobe nosového spreja určeného na liečbu alergických reakcií a udelil aj súhlas pre prvú mRNA vakcínu proti respiračnému syncyciálnemu vírusu zameranú na iný patogén ako SARS-CoV-2. Výbor tiež vydal kladné stanovisko k aktualizácii zloženia mRNA vakcíny Comirnaty tak, aby bola zameraná na nový variant vírusu SARS-CoV-2 JN.1, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19…
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zverejnilo štatistku z ktorej vyplýva, že v roku 2023 sa na Slovensku spotrebovalo 161 mil. balení liekov. Najväčší podiel vydaných balení tvorili lieky plne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia (58,3 %) a voľnopredajné lieky (27,1 %). Nasledovali lieky vydané na recept, ktoré si pacienti hradili sami (8,9 %) a lieky vydané pre nemocnice a neštátne ambulancie (5,7 %)…
Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Michal Palkovič sa stretol s vedením Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Predmetom stretnutia boli aktuálne hospodárske výsledky štátnej poisťovne vrátane jej negatívneho výhľadu do konca roka, podľa ktorého VšZP v roku 2024 očakáva stratu vo výške 169 mil. eur. Na stretnutí sa diskutovalo o šiestich témach – o liekoch, zdravotných pomôckach, ústavnej zdravotnej starostlivosti, všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti a spoločných vyšetrovacích a liečebných zložkách…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí lieku Tralgit SR 200, tbl plg 30×200 mg (blis.PVC/Al), kód ŠÚKL 34192, z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Sťahovanie lieku sa týka konkrétnych šarží: 727013C s exspiráciou 12/2024 a 361033C s exspiráciou 08/2025…
Lieky nie sú módny trend, upozorňuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v súvislosti s rizikami spojenými s užívaním liekov obsahujúcich účinné látky semaglutid a liraglutid za účelom tzv. rýchleho estetického chudnutia. Ide pritom o chudnutie, ktoré nie je indikované lekárom na základe diagnózy, ale jeho hlavným účelom je zmena vzhľadu. Poukazuje tiež na údaje NCZI, z ktorých vyplýva nárast spotreby lieku Ozempic v druhom polroku 2023…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o stiahnutí lieku Cinacalcet Reddy 30 mg filmom obalené tablety, tbl flm 28×30 mg, kód ŠÚKL: 8929D, z trhu a to z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Stiahnutie predmetného lieku sa vzťahuje na šaržu číslo B2203639, exspirácia 07/2025…
Európska lieková agentúra (EMA) informovala o spustení novej verzie informačného systému klinického skúšania (CTIS). Systém umožní pacientom, zdravotníckym pracovníkom a iným zainteresovaným stranám skorší a efektívnejší prístup k informáciám o klinickom skúšaní v Európskej únii (EÚ)…