Európska lieková agentúra (EMA) začala prehodnocovať lieky obsahujúce finasterid a dutasterid v dôsledku obáv týkajúcich sa myšlienok na samovraždu a suicidálneho správania. Výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) posúdi všetky prípradné súvislosti a prehodnotí aj vplyv týchto údajov na pomer prínosov a rizík predmetných liekov, pričom zohľadní stavy, na liečbu ktorých sa používajú…
Výbor EMA pre humánne lieky (CHMP) odporučil pozastaviť povolenie na uvedenie na trh pre liek Oxbryta (voxelotor). Odporúčanie nadväzuje na nové údaje o bezpečnosti z dvoch štúdií založených na registri, ktoré naznačujú, že pacienti v štúdiách mali počas liečby Oxbrytou vyšší výskyt vazo-okluzívnych kríz (VOC) ako pred začatím liečby liekom. Vazo-okluzívne krízy patria medzi najčastejšie komplikácie kosáčikovitej anémie a zahŕňajú epizódy akútnej bolesti a môžu viesť k ďalším zdravotným komplikáciám, ako je artritída, zlyhanie obličiek a mozgová príhoda. Opatrenie sa prijalo ako preventívne, do ukončenia preskúmania nových údajov…
Slovenská lekárnická komora (SLeK) spúšťa internetovú aplikáciu na hodnotenie liekových interakcií. Možnosť rýchleho overenia rizika liekových interakcií je súčasťou osvetového projektu, ktorý sa začína pri príležitosti Svetového dňa farmaceutov. SLeK v tejto súvislosti pripomína, že úloha farmaceutov je kľúčová pre budovanie zdravších komunít a práve farmaceuti sú spomedzi všetkých zdravotníckych profesií najviac odborne pripravení vo všetkých oblastiach práce s liekom a vo všetkých hlavných aspektoch týkajúcich sa štruktúry lieku, jeho účinkov, indikácií a výsledku liečby…
V súlade s nariadením Európskeho parlamentu a rady (EÚ) č. 2024/573 o fluórovaných skleníkových plynoch, ŠÚKL upozorňuje, že všetky lieky, ktoré sú pacientovi podávané pomocou dávkovacieho inhalátora s obsahom fluórovaných skleníkových plynov musia byť od 01.01.2025 označené v súlade s čl. 12 tohto nariadenia…
Európska lieková agentúra (EMA) odporučila rozšíriť indikáciu vakcíny proti kiahňam a mpox Imvanex na dospievajúcich vo veku od 12 do 17 rokov…
Súdny dvor EÚ v Luxemburgu vo štvrtok skonštatoval, že Slovensko nesplnilo požiadavky smernice EÚ o oneskorených platbách verejných nemocníc dodávateľom. Smernica o oneskorených platbách z roku 2011 vyžaduje od verejných orgánov, aby zaplatili svojim dodávateľom do 30 dní alebo do 60 dní v prípadoch týkajúcich sa nemocníc. Podľa stanoviska súdu slovenské štátne nemocnice vykazujú neustále meškanie platieb, čo negatívne ovplyvnilo najmä malé a stredné podniky v sektore zdravotníctva…
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) pripravil niekoľko údajov na porovnanie z oblasti verejného zdravotného poistenia medzi Slovenskom a Českou republikou. Vychádza z nich, že do českého zdravotníctva naďalej plynie viac zdrojov ako na Slovensku…
Výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) Európskej liekovej agentúry (EMA) odporučil opatrenia na minimalizáciu závažných dôsledkov agranulocytózy, známeho nežiaduceho účinku metamizolu…
Od 6. septembra 2024 sa rušia preskripčné obmedzenia pri súbore liekov, ktoré sú určené pre pacientov s ochoreniami plúc a tieto lieky už môže predpísať nielen pneumológ, či imunoalergológ, ale aj všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre deti a dorast. Pacient tak nebude musieť čakať na špecialistu, ale pri akútnej potrebe a aj na pokračovanie v liečbe mu potrebné lieky môže predpísať všeobecný lekár pre dospelých a pediater. MZ SR tak reaguje na nedostatok lekárov – špecialistov v odboroch pneumológia a imunalergológia…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv informuje zadávateľov a žiadateľov klinických skúšaní, že po zapojení sa do systému centrálnej evidencie poplatkov, bude od 1. septembra 2024 sprístupnený spôsob platenia správnych poplatkov za správne konania a úkony štátneho ústavu prostredníctvom platobného systému eKolok, ktorý prevádzkuje Slovenská pošta a.s.…
V roku 2023 si najviac hospitalizácií vyžiadali choroby obehovej sústavy, nádory a choroby tráviacej sústavy. Viac ako tretina hospitalizácií sa týkala 55 – 74-ročných. Pacienti strávili na lôžku v priemere 6,3 dňa…
Kategorizačná komisia pre lieky schválila na augustovom zasadnutí nové lieky, ktoré budú hradené pre slovenských pacientov. Od 1. decembra 2024 tak v Zozname kategorizovaných liekov pribudnú lieky Sibnayal, Fintepla a Zynlonta a u lieku Leqvio sa rozširujú indikácie o ďalšie ochorenia…
Spoločnosť Novo Nordisk Slovakia s.r.o. upozorňuje, že zvýšený dopyt po injekčnej forme agonistu receptora glukagónu podobného peptidu-1 (GLP-1 RA), lieku Ozempic, spolu s kapacitnými obmedzeniami v niektorých výrobných závodoch spoločnosti, viedli k nedostatku liekov, vrátane vypredania zásob…
Slovenské zdravotníctvo je stále vážne chorým pacientom, pri živote ho držia čiastočné riešenia, ale ku komplexným opatreniam zo strany Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktoré by znamenali jeho stabilizáciu, stále nedošlo. Vyplynulo to z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Tá bola zameraná na postupy rezortu zdravotníctva v rokoch 2018 až 2023 v oblastiach, ktoré už v minulosti národní kontrolóri prierezovo preverovali…
Po dohode s Európskou liekovou agentúrou slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje na riziko anafylaktických reakcií po podaní glatirameracetátu, ktoré sa môžu vyskytnúť mesiace, či až roky od začatia liečby. Okrem toho sa niektoré prejavy a príznaky anafylaktickej reakcie môžu prekrývať s reakciou po podaní injekcie, čo vedie k možnej neskorej identifikácii anafylaktickej reakcie…
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len „úrad“) pravidelne sleduje finančnú situáciu všetkých troch zdravotných poisťovní. Zdravotné poisťovne v rámci svojich zákonných oznamovacích povinností poskytli úradu priebežné neauditované účtovné závierky k 30.06.2024…
Z viac ako 15 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 obstaraných Európskou komisiou a následne dodaných na Slovensko, bolo v rokoch 2020 až 2023 podaných len 7 miliónov, čo predstavuje iba 47 %…
V júni 2024 Európska komisia oznámila nové usmernenie ku klinickému hodnoteniu zdravotníckych pomôcok pre zriedkavé ochorenia, ktoré vydala Koordinačná skupina pre zdravotnícke pomôcky, zložená zo zástupcov všetkých členských štátov EÚ. V tomto usmernení sa stanovujú kritériá na určenie toho, kedy by sa zdravotnícka pomôcka mala považovať za pomôcku na zriedkavé ochorenia podľa nariadenia a jeho cieľom je usmerniť výrobcov a notifikované osoby pri uplatňovaní požiadaviek na klinické dôkazy…
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou začal správne konanie vo veci uloženia povinnosti VŠZP predložiť na schválenie ozdravný plán…
Spoločnosť ADVANZ PHARMA, po dohode s Európskou agentúrou pre lieky (EMA) a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), informovala, že posudzovanie klinických prínosov lieku Ocaliva sa nevyvíja priaznivo a s výnimkou klinického skúšania sa u nových pacientov nesmie začať liečba týmto liekom. Jeho registrácia v rámci EÚ sa z dôvodu nepotvrdeného klinického prínosu odporúča zrušiť…