ADL.sk

Formujeme zdravotníctvo…
Hlavné menu:
Kalendár
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

meniny má Alfréd


Aktuality

« Späť
Úvod » Slovenská verzia » Aktuality

Články: 1 - 20 / 222

Usmernenia WHO o fyzickej aktivite a sedavom správaní

WHO Usmernenia o fyzickej aktivite a sedavom správaní 2020 poskytuje odporúčania verejného zdravia, ktoré sú založené na dôkazoch, pre deti, adolescentov, dospelých a starších dospelých. Zahŕňa najaktuálnejšie poznatky týkajúce sa množstva fyzickej aktivity (frekvencia, intenzita a trvanie), ktorá je potrebná na dosiahnutie významných zdravotných prínosov a zmiernenie zdravotných rizík…

Viac »
zverejnené: 16.06.2025 | počet zobrazení: 20

Farmaceuti by mohli začať s prípravou na očkovanie v októbri 2026

Farmaceuti by mohli začať s prípravou na očkovanie v lekárňach pravdepodobne v októbri 2026. Uviedol to dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Ján Klimas. Ozrejmil, že certifikačná príprava bude trvať približne pol roka a bude zahŕňať teoretickú aj praktickú časť…

Viac »
zverejnené: 16.06.2025 | počet zobrazení: 18

Nové usmernenie o začleňovaní tehotných a dojčiacich osôb do klinických skúšaní

Európska lieková agentúra (EMA) vydala na verejnú konzultáciu nové usmernenie, ktoré poskytuje odporúčania, ako zahrnúť tehotné a dojčiace ženy do klinických skúšok. Usmernenie, ktoré spoločne vypracovali globálne regulačné orgány a vývojári liekov prostredníctvom Medzinárodnej rady pre harmonizáciu technických požiadaviek na registráciu liekov na humánne použitie (ICH), znamená zmenu paradigmy vo vývoji liekov v tehotenstve a dojčení. Zdôrazňuje, že v zásade by sa malo zvážiť zahrnutie tehotných a dojčiacich žien do klinického skúšania pri všetkých liekoch určených pre ľudí, ktorí môžu potenciálne porodiť deti. Stanovuje zásady a podmienky, ktoré by mali byť splnené na zaistenie bezpečnosti účastníkov klinického skúšania, ako aj ich plodov a detí…

Viac »
zverejnené: 16.06.2025 | počet zobrazení: 13

Očné ochorenie ako zriedkavý vedľajší účinok liekov Ozempic, Rybelsus a Wegovy

Bezpečnostný výbor agentúry EMA (PRAC) ukončil preskúmanie liekov obsahujúcich semaglutid v súvislosti s obavami týkajúcimi sa možného zvýšeného rizika vzniku nearteritickej prednej ischemickej neuropatie zrakového nervu (NAION), očného ochorenia, ktoré môže spôsobiť stratu zraku. Semaglutid, agonista receptora GLP–1, je účinnou látkou v niektorých liekoch používaných na liečbu cukrovky a obezity (konkrétne Ozempic, Rybelsus a Wegovy)…

Viac »
zverejnené: 13.06.2025 | počet zobrazení: 5

Návrh vyhlášky MZ SR k požiadavkám na správnu lekárenskú prax

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnilo návrh vyhlášky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 129/2012 Z.z. o požiadavkách na správnu lekárenskú prax.

Návrh je dostupný na tomto webovom odkaze: www.slov-lex.sk

Zdroj: MZ SR (Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky)

Viac »
zverejnené: 11.06.2025 | počet zobrazení: 8

Ceny liekov z krvnej plazmy môžu v kríze oslabiť ich dostupnosť pre pacientov

Pandémia Covid–19 preukázala krehkosť systému, na ktorom je založená dostupnosť liekov. A aj keď Slovensko urobilo v uplynulých piatich rokoch zásadné kroky smerujúce k stabilizácií ich dodávok, situácia sa môže kedykoľvek zopakovať. Zhodli sa na tom experti v rámci Okrúhleho diskusného stola, ktorý sa uskutočnil v Bratislave…

Viac »
zverejnené: 11.06.2025 | počet zobrazení: 27

Potenciálne kardiovaskulárne riziko pri dlhodobom užívaní lieku Mysimba na chudnutie

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vydal usmernenie k dlhodobému užívaniu lieku Mysimba a to s ohľadom na možné kardiovaskulárne riziko…

Viac »
zverejnené: 05.06.2025 | počet zobrazení: 10

Zmeny v používaní antibiotika azitromycínu

Výbor EMA pre humánne lieky (CHMP) odporučil niekoľko zmien v spôsobe používania antibiotika azitromycínu v EÚ vrátane odstránenia určitých indikácií. Cieľom týchto odporúčaní je optimalizovať používanie tohto bežného antibiotika a minimalizovať rozvoj antimikrobiálnej rezistencie – schopnosti mikroorganizmov stať sa rezistentnými voči antimikrobiálnym látkam…

Viac »
zverejnené: 23.05.2025 | počet zobrazení: 64

Výbor EMA odporučil desať nových liekov

Výbor Európskej liekovej agentúry (EMA) pre humánne lieky (CHMP) odporučil na svojom zasadnutí v máji 2025 na schválenie desať liekov…

Viac »
zverejnené: 23.05.2025 | počet zobrazení: 134

MZ avizuje zmenu legislatívy k eReceptom, Dôvera ju kritizuje

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje legislatívnu zmenu týkajúcu sa eReceptu. Plánuje ju predložiť na júnovú schôdzu parlamentu. Vyplýva to zo stanovísk rezortu a Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pre TASR…

Viac »
zverejnené: 22.05.2025 | počet zobrazení: 122

Farmaceutický priemysel žiada ministra, aby stiahol vyhlášku obmedzujúcu prístup k liekom

Podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva ostáva nákladová efektívnosť jediným kritériom na zaradenie lieku do systému úhrad…

Viac »
zverejnené: 21.05.2025 | počet zobrazení: 102

Nový liek na závažné očné ochorenie štítnej žľazy

EMA odporučila udeliť povolenie na uvedenie na trh v Európskej únii (EÚ) pre liek Tepezza (teprotumumab) na liečbu dospelých so stredne ťažkým až závažným očným ochorením štítnej žľazy…

Viac »
zverejnené: 09.05.2025 | počet zobrazení: 219

Štatistika spotreby liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín v roku 2024

Spotreba liekov na Slovensku podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) medziročne stúpla. V minulom roku sa spotrebovalo vyše 163 mil. balení liekov. Najviac predpisovanými boli lieky na kardiovaskulárny systém. Z voľnopredajných liekov si ľudia najčastejšie kupovali lieky na respiračný systém…

Viac »
zverejnené: 07.05.2025 | počet zobrazení: 293

Aktualizované usmernenie SOOL k overovaniu bezpečnostných prvkov liekov

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zverejnil aktualizované usmernenie k overovaniu bezpečnostných prvkov liekov, ktoré vypracovala Slovenská organizácia pre overovanie liekov. Aktualizovaný dokument bol vytvorený v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, Slovenskou lekárnickou komorou, Asociáciou veľkodistribútorov, Asociáciou inovatívneho a farmaceutického priemyslu – AIFP a GENAS Asociácia pre generické a biosimilárne li­eky…

Viac »
zverejnené: 06.05.2025 | počet zobrazení: 578

Zmena podmienok uchovávania a času použiteľnosti Kisqali

Spoločnosť Novartis Europharm Ltd., po dohode s Európskou liekovou agentúrou (EMA) a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o nasledujúcich skutočnostiach týkajúcich sa podmienok uchovávania času použiteľnosti lieku Kisqali…

Viac »
zverejnené: 05.05.2025 | počet zobrazení: 203

Neefektívny systém a záujmové skupiny urobili z pacienta rukojemníka

Neefektívny systém a záujmové skupiny urobili z pacienta rukojemníka, kontrolóri volajú po systémových riešeniach.

Nedostatok financií nie je hlavným problémom slovenského zdravotníctva, ako ukazujú kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Zdroje verejného zdravotného poistenia a súkromné zdroje vzrástli o 42 %, čo predstavuje viac ako 2 miliardy eur. Napriek tomu štát nevie, čo a v akej kvalite za tieto prostriedky dostávajú pacienti…

Viac »
zverejnené: 03.05.2025 | počet zobrazení: 131

Výzva na stiahnutie lieku ATROPIN BBP z trhu

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o stiahnutí lieku ATROPIN BBP 0,5 mg/ml, sol inj 10×1 ml/0,5 mg, kód ŠÚKL 00392 z trhu. Sťahovanie sa vzťahuje na šaržu s číslom 5V5032A a s dátumom exspirácie 30.11.2025…

Viac »
zverejnené: 02.05.2025 | počet zobrazení: 351

eRecept stále nefunguje pre všetkých lekárov

Elektronické predpisovanie receptov nie je stále plne funkčné pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Obmedzenie je dôsledkom novely zákona o Národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára 2025. Zmena legislatívy spôsobila na začiatku roka chaos vo vystavovaní receptov. Doplnenie podmienky „ktorá sa uhrádza z verejného zdravotného poistenia“ v druhej vete novelizovaného ustanovenia § 2 ods. 9 malo za následok, že zdravotné poisťovne prestali spracúvať elektronické predpisy na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny neuhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Okrem zvýšenia zbytočných návštev lekára, sa tak tiež strácal prehľad o predpisovaní liekov, keďže papierové recepty sa neevidujú…

Viac »
zverejnené: 29.04.2025 | počet zobrazení: 329

NCZI: Najviac liekov išlo vlani na choroby srdca a nervového systému

Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení. TASR o tom informovala špecialistka komunikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Diana Dúhová. „Najvyššiu spotrebu liekov hradených z verejného zdravotného poistenia (VZP) vyjadrenú v počte balení mali lieky na kardiovaskulárny systém (26,6 milióna) a lieky na nervový systém (14,4 milióna).“ špecifikovala Dúhová…

Viac »
zverejnené: 28.04.2025 | počet zobrazení: 260

Dopyt po liekoch z krvnej plazmy stúpa rýchlejšie ako počet darcov

Slovenskí pacienti a ich lekári sa dlhodobo stretávajú s nedostupnosťou liekov vyrábaných z krvnej plazmy. Ministerstvo zdravotníctva, ale aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv evidovali časté hlásenia o nedostupnosti liekov od držiteľov povolení na registráciu liekov, ako aj podnety od samotných pacientov. Po pandemicky náročnom období, kedy celosvetovo poklesol počet darcov krvnej plazmy sa situácia s liekmi stabilizovala…

Viac »
zverejnené: 28.04.2025 | počet zobrazení: 71

Články: 1 - 20 / 222


počet prístupov od 29.08.2013: 2393585
počet prístupov dnes: 481