WHO Usmernenia o fyzickej aktivite a sedavom správaní 2020 poskytuje odporúčania verejného zdravia, ktoré sú založené na dôkazoch, pre deti, adolescentov, dospelých a starších dospelých. Zahŕňa najaktuálnejšie poznatky týkajúce sa množstva fyzickej aktivity (frekvencia, intenzita a trvanie), ktorá je potrebná na dosiahnutie významných zdravotných prínosov a zmiernenie zdravotných rizík…
Farmaceuti by mohli začať s prípravou na očkovanie v lekárňach pravdepodobne v októbri 2026. Uviedol to dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Ján Klimas. Ozrejmil, že certifikačná príprava bude trvať približne pol roka a bude zahŕňať teoretickú aj praktickú časť…
Európska lieková agentúra (EMA) vydala na verejnú konzultáciu nové usmernenie, ktoré poskytuje odporúčania, ako zahrnúť tehotné a dojčiace ženy do klinických skúšok. Usmernenie, ktoré spoločne vypracovali globálne regulačné orgány a vývojári liekov prostredníctvom Medzinárodnej rady pre harmonizáciu technických požiadaviek na registráciu liekov na humánne použitie (ICH), znamená zmenu paradigmy vo vývoji liekov v tehotenstve a dojčení. Zdôrazňuje, že v zásade by sa malo zvážiť zahrnutie tehotných a dojčiacich žien do klinického skúšania pri všetkých liekoch určených pre ľudí, ktorí môžu potenciálne porodiť deti. Stanovuje zásady a podmienky, ktoré by mali byť splnené na zaistenie bezpečnosti účastníkov klinického skúšania, ako aj ich plodov a detí…
Bezpečnostný výbor agentúry EMA (PRAC) ukončil preskúmanie liekov obsahujúcich semaglutid v súvislosti s obavami týkajúcimi sa možného zvýšeného rizika vzniku nearteritickej prednej ischemickej neuropatie zrakového nervu (NAION), očného ochorenia, ktoré môže spôsobiť stratu zraku. Semaglutid, agonista receptora GLP–1, je účinnou látkou v niektorých liekoch používaných na liečbu cukrovky a obezity (konkrétne Ozempic, Rybelsus a Wegovy)…
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnilo návrh vyhlášky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 129/2012 Z.z. o požiadavkách na správnu lekárenskú prax.
Návrh je dostupný na tomto webovom odkaze: www.slov-lex.sk
Zdroj: MZ SR (Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky)
Pandémia Covid–19 preukázala krehkosť systému, na ktorom je založená dostupnosť liekov. A aj keď Slovensko urobilo v uplynulých piatich rokoch zásadné kroky smerujúce k stabilizácií ich dodávok, situácia sa môže kedykoľvek zopakovať. Zhodli sa na tom experti v rámci Okrúhleho diskusného stola, ktorý sa uskutočnil v Bratislave…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vydal usmernenie k dlhodobému užívaniu lieku Mysimba a to s ohľadom na možné kardiovaskulárne riziko…
Výbor EMA pre humánne lieky (CHMP) odporučil niekoľko zmien v spôsobe používania antibiotika azitromycínu v EÚ vrátane odstránenia určitých indikácií. Cieľom týchto odporúčaní je optimalizovať používanie tohto bežného antibiotika a minimalizovať rozvoj antimikrobiálnej rezistencie – schopnosti mikroorganizmov stať sa rezistentnými voči antimikrobiálnym látkam…
Výbor Európskej liekovej agentúry (EMA) pre humánne lieky (CHMP) odporučil na svojom zasadnutí v máji 2025 na schválenie desať liekov…
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje legislatívnu zmenu týkajúcu sa eReceptu. Plánuje ju predložiť na júnovú schôdzu parlamentu. Vyplýva to zo stanovísk rezortu a Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pre TASR…
Podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva ostáva nákladová efektívnosť jediným kritériom na zaradenie lieku do systému úhrad…
EMA odporučila udeliť povolenie na uvedenie na trh v Európskej únii (EÚ) pre liek Tepezza (teprotumumab) na liečbu dospelých so stredne ťažkým až závažným očným ochorením štítnej žľazy…
Spotreba liekov na Slovensku podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) medziročne stúpla. V minulom roku sa spotrebovalo vyše 163 mil. balení liekov. Najviac predpisovanými boli lieky na kardiovaskulárny systém. Z voľnopredajných liekov si ľudia najčastejšie kupovali lieky na respiračný systém…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv zverejnil aktualizované usmernenie k overovaniu bezpečnostných prvkov liekov, ktoré vypracovala Slovenská organizácia pre overovanie liekov. Aktualizovaný dokument bol vytvorený v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, Slovenskou lekárnickou komorou, Asociáciou veľkodistribútorov, Asociáciou inovatívneho a farmaceutického priemyslu – AIFP a GENAS Asociácia pre generické a biosimilárne lieky…
Spoločnosť Novartis Europharm Ltd., po dohode s Európskou liekovou agentúrou (EMA) a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o nasledujúcich skutočnostiach týkajúcich sa podmienok uchovávania času použiteľnosti lieku Kisqali…
Neefektívny systém a záujmové skupiny urobili z pacienta rukojemníka, kontrolóri volajú po systémových riešeniach.
Nedostatok financií nie je hlavným problémom slovenského zdravotníctva, ako ukazujú kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Zdroje verejného zdravotného poistenia a súkromné zdroje vzrástli o 42 %, čo predstavuje viac ako 2 miliardy eur. Napriek tomu štát nevie, čo a v akej kvalite za tieto prostriedky dostávajú pacienti…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o stiahnutí lieku ATROPIN BBP 0,5 mg/ml, sol inj 10×1 ml/0,5 mg, kód ŠÚKL 00392 z trhu. Sťahovanie sa vzťahuje na šaržu s číslom 5V5032A a s dátumom exspirácie 30.11.2025…
Elektronické predpisovanie receptov nie je stále plne funkčné pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Obmedzenie je dôsledkom novely zákona o Národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára 2025. Zmena legislatívy spôsobila na začiatku roka chaos vo vystavovaní receptov. Doplnenie podmienky „ktorá sa uhrádza z verejného zdravotného poistenia“ v druhej vete novelizovaného ustanovenia § 2 ods. 9 malo za následok, že zdravotné poisťovne prestali spracúvať elektronické predpisy na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny neuhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Okrem zvýšenia zbytočných návštev lekára, sa tak tiež strácal prehľad o predpisovaní liekov, keďže papierové recepty sa neevidujú…
Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení. TASR o tom informovala špecialistka komunikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Diana Dúhová. „Najvyššiu spotrebu liekov hradených z verejného zdravotného poistenia (VZP) vyjadrenú v počte balení mali lieky na kardiovaskulárny systém (26,6 milióna) a lieky na nervový systém (14,4 milióna).“ špecifikovala Dúhová…
Slovenskí pacienti a ich lekári sa dlhodobo stretávajú s nedostupnosťou liekov vyrábaných z krvnej plazmy. Ministerstvo zdravotníctva, ale aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv evidovali časté hlásenia o nedostupnosti liekov od držiteľov povolení na registráciu liekov, ako aj podnety od samotných pacientov. Po pandemicky náročnom období, kedy celosvetovo poklesol počet darcov krvnej plazmy sa situácia s liekmi stabilizovala…