Štátny ústav pre kontrolu liečiv zverejnil aktualizované usmernenie k overovaniu bezpečnostných prvkov liekov, ktoré vypracovala Slovenská organizácia pre overovanie liekov. Aktualizovaný dokument bol vytvorený v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, Slovenskou lekárnickou komorou, Asociáciou veľkodistribútorov, Asociáciou inovatívneho a farmaceutického priemyslu – AIFP a GENAS Asociácia pre generické a biosimilárne lieky…
Spoločnosť Novartis Europharm Ltd., po dohode s Európskou liekovou agentúrou (EMA) a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o nasledujúcich skutočnostiach týkajúcich sa podmienok uchovávania času použiteľnosti lieku Kisqali…
Neefektívny systém a záujmové skupiny urobili z pacienta rukojemníka, kontrolóri volajú po systémových riešeniach.
Nedostatok financií nie je hlavným problémom slovenského zdravotníctva, ako ukazujú kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Zdroje verejného zdravotného poistenia a súkromné zdroje vzrástli o 42 %, čo predstavuje viac ako 2 miliardy eur. Napriek tomu štát nevie, čo a v akej kvalite za tieto prostriedky dostávajú pacienti…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o stiahnutí lieku ATROPIN BBP 0,5 mg/ml, sol inj 10×1 ml/0,5 mg, kód ŠÚKL 00392 z trhu. Sťahovanie sa vzťahuje na šaržu s číslom 5V5032A a s dátumom exspirácie 30.11.2025…
Elektronické predpisovanie receptov nie je stále plne funkčné pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Obmedzenie je dôsledkom novely zákona o Národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára 2025. Zmena legislatívy spôsobila na začiatku roka chaos vo vystavovaní receptov. Doplnenie podmienky „ktorá sa uhrádza z verejného zdravotného poistenia“ v druhej vete novelizovaného ustanovenia § 2 ods. 9 malo za následok, že zdravotné poisťovne prestali spracúvať elektronické predpisy na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny neuhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Okrem zvýšenia zbytočných návštev lekára, sa tak tiež strácal prehľad o predpisovaní liekov, keďže papierové recepty sa neevidujú…
Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení. TASR o tom informovala špecialistka komunikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Diana Dúhová. „Najvyššiu spotrebu liekov hradených z verejného zdravotného poistenia (VZP) vyjadrenú v počte balení mali lieky na kardiovaskulárny systém (26,6 milióna) a lieky na nervový systém (14,4 milióna).“ špecifikovala Dúhová…
Slovenskí pacienti a ich lekári sa dlhodobo stretávajú s nedostupnosťou liekov vyrábaných z krvnej plazmy. Ministerstvo zdravotníctva, ale aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv evidovali časté hlásenia o nedostupnosti liekov od držiteľov povolení na registráciu liekov, ako aj podnety od samotných pacientov. Po pandemicky náročnom období, kedy celosvetovo poklesol počet darcov krvnej plazmy sa situácia s liekmi stabilizovala…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o stiahnutí lieku Cefixím STADA z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Sťahovanie z trhu sa vzťahuje na nasledujúce lieky a šarže:
ŠÚKL rovnako rozhodol o stiahnutí lieku ELENIUM, tbl obd 20×10 mg, kód ŠÚKL: 40564 z trhu. Sťahovanie z trhu sa vzťahuje na šarže s číslom 20323 a 20122…
„Čakali sme, že očkovanie v lekárňach bude prebiehať už v tomto roku, keďže zákon už platí a celá debata začala v roku 2021. Zákon však predpokladá vydanie a schválenie viacerých podzákonných noriem. Reálne sa tak začne prvé očkovanie až v roku 2027“ povedal v podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského Ján Klimas v rovnakom podcaste pripomenul, že vzdelávanie študentov na fakultách farmácie sa kvôli novinke v zásade meniť nemusí. Ak totiž budú chcieť lekárnici poskytovať očkovanie, musia prejsť certifikačnou prípravou…
Európska lieková agentúra (EMA) si dala za cieľ hľadať spôsoby zefektívnenie vývoja a hodnotenia biologicky podobných liekov s cieľom podporiť rozvoj a zlepšiť prístup pacientov v rámci Európskej únie k biologicky podobným liekom a zabezpečiť, že Európa bude atraktívnym trhom na vývoj týchto liečebných postupov…
Výbor EMA pre humánne lieky (CHMP) dokončil hodnotenie lieku Mysimba (naltrexón / bupropión), ktorý sa používa na reguláciu telesnej hmotnosti u dospelých s obezitou alebo nadváhou…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o stiahnutí lieku Sugammadex Amomed 100 mg/ml injekčný roztok, sol inj 10×2 ml/200 mg, kód ŠÚKL 2689E z trhu. Sťahovanie sa týka konkrétnej šarže, číslo SX2302A, s dátumom exspirácie 01/2026…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv v reakcii na vyjadrenia splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID–19 Petra Kotlára, počas jeho tlačovej konferencie uviedol, že ústav považuje prezentované názory pána Kotlára za nevedecké, nebezpečné a spôsobilé ohroziť verejné zdravie. Splnomocnenec sa v rámci svojej tlačovej konferencie vyjadril, že „Bola narušená integrita slovenského genofondu.“ a „Moderna a Pfizer z očkovaných spravili geneticky modifikované organizmy, narábali s ľuďmi ako s kukuricou bez ich vedomia.“…
Európska lieková agentúra (EMA) a vedúci agentúr pre lieky (HMA) varujú verejnosť pred nebezpečenstvom neregulovaných liekov na inovatívnu liečbu (ATMP) ponúkaných pacientom v Európskej únii. ATMP sú lieky založené na génoch, tkanivách alebo bunkách. Ak sú regulované (t. j. povolené agentúrou EMA alebo schválené vnútroštátnym orgánom), môžu pacientom priniesť významné výhody. Neregulované lieky však predstavujú pre pacientov vážne zdravotné riziká…
Nová mapa klinického skúšania je dostupná na verejnej webovej stránke informačného systému klinického skúšania (CTIS). Mapa je navrhnutá tak, aby pacientom a zdravotníckym pracovníkom poskytla jednoduchý prístup ku komplexným informáciám o klinických skúšaniach vykonávaných v ich oblasti v reálnom čase, čím sa zvýšil prístup ku klinickému výskumu v Európskej únii (EÚ)…
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila na svojich stránkach v poradí jedenástu verziu novej Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH) a to v slovenskom aj v latinskom jazyku. Slovenský preklad prešiel kontrolou hlavných odborníkov MZ SR všetkých špecializácií. Vďaka Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) Slovensko ako jediné vytvorilo aj latinský variant. V marci 2024 WHO priznalo spravovanie a gestorstvo latinskej verzie Slovensku (NCZI), ako jedinému členovi WHO…
Výbor EMA pre humánne lieky (CHMP) odporučil rozšíriť terapeutickú indikáciu dvoch liekov, Kaftrio (ivakaftor / tezakaftor / elexacaftor) a Kalydeco (ivakaftor) na liečbu cystickej fibrózy, tak, aby zahŕňali ich kombinované použitie u pacientov vo veku dvoch rokov a starších, ktorí majú aspoň jednu mutáciu netriedy I v géne transmembránového regulátora vodivosti cystickej fibrózy (CFTR)…
V súvislosti s nebezpečnou „paracetamolovou výzvou“ – kto zje viac paracetamolu, ktorá sa šíri na sieti TikTok a môže spôsobiť deťom a mladým ľuďom vážne zdravotné problémy, nevynímajúc až zlyhanie pečene, či poškodenie mozgu a obličiek urobila Slovenská lekárnická komora aj Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární (APSL) preventívne opatrenia. Kolegov v lekárňach informujú, aby zvýšili pozornosť a boli ešte ostražitejší…
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zverejnilo štatistiku venovanú pracovným silám v zdravotníctve v roku 2023. Okrem iného z nej vyplýva, že na Slovensku rastie počet lekárov a zubných lekárov. Napriek stále vysokému podielu lekárov nad 60 rokov, pribúda aj mladších lekárov. Kým počet sestier je dlhodobo na približne rovnakej úrovni, praktických sestier – asistentov každoročne pribúda. Dominantné postavenie v slovenskom zdravotníctve majú ženy…
Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) v spolupráci s ďalšími zdravotníckymi organizáciami podala podnet na Európsku komisiu pre diskriminačné uplatňovanie transakčnej dane v zdravotníctve. Podnet sa týka nerovnakého zaobchádzania so zdravotníckymi zariadeniami, keďže niektorí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sú od tejto dane oslobodení, no iní ju musia platiť…